Podľa FBI sa na americkom internete už šíria spochybnenia dôveryhodnosti novembrových volieb do Kongresu, píše agentúra Bloomberg. Medzi zahraničnými šíriteľmi demokratických pochybností má najsilnejší profil Rusko.
Tvrdenia, že sčítanie volieb bude nedôveryhodné šíria mnohí kandidáti v USA. Cudzie mocnosti môžu takéto naratívy zneužívať, aby spoločnosť rozdelili, povedali predstavitelia agentúry FBI na pondelkovej tlačovej besede.
Rusko, Čína a Irán sa vraj pokúšajú oportunisticky zneužiť nabitú atmosféru pred voľbami, ktoré sa majú odohrať 8. novembra.
FBI tvrdí, že na rozdiel od prezidentských volieb v roku 2016, už zahraniční aktéri netlačia do popredia vlastný obsah. Vystačia si s materiálom, ktorý poskytujú sami Američania, obzvlášť s čoraz populárnejšími útokmi na dôveryhodnosť volieb.
Ruské pokusy zasiahnuť do diskurzu majú byť najbežnejšie. Pre Moskvu je obzvlášť zaujímavé nie len sčítanie hlasov, ale aj zahraničná politika USA. Kremeľská rétorika poukazuje na prepojenie medzi konfliktom na Ukrajine a rastúcimi cenami energií.
Čínska verejná diplomacia sa podobné metódy iba začína učiť. Podľa FBI sa už ale aj Peking pokúša využiť rozdelenie americkej spoločnosti.
FBI potvrdila, že politické názory Američanov nevyšetruje, keďže by tým porušila ich ústavné práva. Sústredí sa preto na identifikáciu trendov na sociálnych sieťach, o ktorých môže potom komunikovať s poskytovateľmi.
Agentúra sleduje aj vyhrážky členom volebných výborov a komisií. Od júna 2021 ich vyšetrila takmer 1 000, obvinila štyroch ľudí.