Poľnohospodári z únijných krajín od Holandska cez Rumunsko a Nemecko až po Francúzsko protestujú. Sužujú ich okrem iného ceny pohonných hmôt, ukrajinská konkurencia a európske obmedzenia, napísala agentúra AFP.

Unijní ministri pôdohospodárstva budú v Bruseli prerokúvať udržateľnosť poľnohospodárskych postupov, technologické inovácie či konkurencieschopnosť.

Redukcia zvierat a nekalá konkurencia

Komisia v týchto dňoch začne „strategický dialóg“, na ktorom sa budú podieľať poľnohospodárske organizácie, agropotravinársky sektor, mimovládne organizácie a odborníci s cieľom zmierniť rozhorčenie poľnohospodárov.

V Holandsku protestujú poľnohospodári od júna 2022. Začali blokovať diaľnice a protestovať pred domami politikov kvôli snahe vlády znížiť emisie redukciou počtu hospodárskych zvierat.

V posledných mesiacoch sa nepokoje rozšírili do Poľska, Rumunska, Maďarska, Bulharska a na Slovensko. Tamojší poľnohospodárski producenti sa sťažujú na ukrajinskú „nekalú konkurenciu“, ktorá tlačí dole ceny obilnín.

Po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu totiž dvadsať sedmička uvoľnila svoj trh pre ukrajinské poľnohospodárske produkty kvôli tomu, že ruská blokáda v Čiernom mori znemožnila ich vývoz touto cestou k odberateľom v Afrike a v Ázii.

Poistky pre ukrajinských susedov

Eurokomisia kvôli chystanému ďalšiemu predĺženiu dovozu ukrajinských poľnohospodárskych produktov bez ciel a kvót chystá pre krajiny susediace s Ukrajinou nové poistky.

Podľa eurokomisára Valdisa Dombrovskisa budú zodpovedať potrebám jednotlivých krajín a umožnia Bruselu zablokovať dovoz v situácii, keď trh v niektorom štáte bude zahltený.

V súčasnosti Komisia vyhodnocuje vplyv na trh dvadsať sedmičky ako celku, čo znižuje pravdepodobnosť, že zasiahne.

Ďalšie dôležité správy

Nemeckí farmári parkujú so svojimi traktormi počas protestu vo vládnej štvrti v Berlíne.
Neprehliadnite

Berlín sa zmenil na centrum demonštrácií. Nákladní dopravcovia a farmári naďalej protestujú