Vplyv farmaceutickej loby na inštitúcie EÚ, akou sú Európska komisia či Európsky parlament, sa počas pandémie covidu-19 výrazne zvýšil. Tento trend takisto ovplyvnil zdravie občanov. Podľa Euractivu to vyplynulo zo správy mimovládnych organizácií Global Health Advocates (GHA) a StopAids.
„Súkromné záujmy počas pandémie do neprimeranej miery ovplyvnili európske rozhodovacie orgány, čo viedlo k nedostatku transparentnosti v oblasti verejne financovaných zmlúv na vakcíny,“ povedala v rozhovore pre francúzsku verziu portálu Euractiv Rowan Dunnová z GHA.
Na začiatku pandémie covid-19 – v marci 2020 – sa Európska komisia snažila krajinám EÚ čo najrýchlejšie zabezpečiť dávky vakcín, ktoré prezentovala ako vec všeobecného blaha dostupného pre všetkých.
EÚ však čoskoro v tejto oblasti začala zaostávať za svojou vakcinačnou kampaňou, a to najmä v porovnaní so Spojeným kráľovstvom či Spojenými štátmi. Komisia sa tak ocitla pod tlakom verejnosti, poukazuje Dunnová.
Podľa belgického europoslanca Marca Botengu ide o veľmi dôležitú zmenu vo vakcinačnej stratégii Komisie. Vysvetlil, že predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová sa v prospech zmlúv o nákupe vakcín s farmaceutickými spoločnosťami vzdala myšlienky, že vakcíny sú vecou všeobecného blaha.
Zo správy mimovládok GHA a StopAids takisto vyplynulo, že Komisia čelila mimoriadnej situácii a tak ustúpila niektorým požiadavkám farmaceutických laboratórií vrátane cenotvorby, transparentnosti zmlúv či duševného vlastníctva.
„Výhodou duševného vlastníctva je, že farmaceutické firmy ním získajú monopol a vedia si tak zabezpečiť najvyšší možný zisk,“ vysvetlil Botenga.
Podľa správy tento neprimeraný vplyv farmaceutických spoločností na Európsku komisiu potenciálne sťažil ľuďom v rozvojových krajinách prístup k vakcínam.