Okrem syrových výrobkov si chcú Slováci v Bruseli registrovať územnú ochranu pre vyslovene regionálne špeciality, ktoré by ťažko napadlo niekomu inému kopírovať. Napríklad v Stupave, mestečku v blízkosti Bratislavy, chcú certifikát na Stupavské zelo. Spestria si tým síce ľudové slávnosti Dni zela, no iní podnikatelia s kapustou – a najmä ich spotrebitelia – si to sotva všimnú.
Podľa vedúceho Biocentra Výskumného ústavu potravinárskeho Stanislava Šilhára sa pripravuje žiadosť i pre Pukanskú cibuľu. Pestuje ju len jedna dedina na Slovensku – Pukanec pri Leviciach.
Jej osobitosťou je jemnejšia chuť bez štipľavosti. Vestenice by si zasa mohli podľa S. Šilhára zaregistrovať svoje osobité čerešne. Oberajú ich tam zo stromov až po vysušení.
- NEPREHLIADNITE SÚVISIACE ČLÁNKY:
- 145673>Potraviny: Lesk a bieda tradícií
- 145678>Alkoholové excesy
- 145679>Menej je viac
- 145681>Proti všetkým (Komentár)
Osivo Zvolen si chce zasa pre levickú výrobňu sladu zaregistrovať Levický slad. Napriek tomu, že ide „len“ o surovinu, ktorá sa preváža do pivovarov v cisternách. No firma sa nazdáva, že to pomôže odbytu. A možno sa iba inšpirovali českou registráciou Žateckého chmelu.
Podľa S. Šilhára by sa Slovensko mohlo pokúsiť aj o registráciu Klenovského syrca z Klenovca pri Tisovci. Mäkkého ovčieho syra, trochu podobného talianskej mozzarelle.
No už pomaly úplne zabudnutého – nikto ho už nevyrába, ani tí najstarší bačovia. S. Šilhár si však myslí, že treba vytvárať aspoň potenciálne možnosti na produkciu tradičných slovenských ovčích výrobkov.
Navyše, s propagáciou zaregistrovaných potravín majú pomôcť aj štátne dotácie a zdroje z eurofondov. Plánuje to Ministerstvo pôdohospodárstva SR. Reklama má zdôrazňovať náročnosť výroby či zdraviu prospešné účinky.
Samozrejme, o tom, či sa ovčie syry presadia popri kravských, rozhodnú najmä spotrebitelia.