Okrem syrových výrobkov si chcú Slováci v Bruseli registrovať územnú ochranu pre vyslovene regionálne špeciality, ktoré by ťažko napadlo niekomu inému kopírovať. Napríklad v Stupave, mestečku v blízkosti Bratislavy, chcú certifikát na Stupavské zelo. Spestria si tým síce ľudové slávnosti Dni zela, no iní podnikatelia s kapustou – a najmä ich spotrebitelia – si to sotva všimnú.

Podľa vedúceho Biocentra Výskumného ústavu potravinárskeho Stanislava Šilhára sa pripravuje žiadosť i pre Pukanskú cibuľu. Pestuje ju len jedna dedina na Slovensku – Pukanec pri Leviciach.

Jej osobitosťou je jemnejšia chuť bez štipľavosti. Vestenice by si zasa mohli podľa S. Šilhára zaregistrovať svoje osobité čerešne. Oberajú ich tam zo stromov až po vysušení.

Osivo Zvolen si chce zasa pre levickú výrobňu sladu zaregistrovať Levický slad. Napriek tomu, že ide „len“ o surovinu, ktorá sa preváža do pivovarov v cisternách. No firma sa nazdáva, že to pomôže odbytu. A možno sa iba inšpirovali českou registráciou Žateckého chmelu.

Podľa S. Šilhára by sa Slovensko mohlo pokúsiť aj o registráciu Klenovského syrca z Klenovca pri Tisovci. Mäkkého ovčieho syra, trochu podobného talianskej mozzarelle.

No už pomaly úplne zabudnutého – nikto ho už nevyrába, ani tí najstarší bačovia. S. Šilhár si však myslí, že treba vytvárať aspoň potenciálne možnosti na produkciu tradičných slovenských ovčích výrobkov.

Navyše, s propagáciou zaregistrovaných potravín majú pomôcť aj štátne dotácie a zdroje z eurofondov. Plánuje to Ministerstvo pôdohospodárstva SR. Reklama má zdôrazňovať náročnosť výroby či zdraviu prospešné účinky.

Samozrejme, o tom, či sa ovčie syry presadia popri kravských, rozhodnú najmä spotrebitelia.