Matematik Richard Kollár sa na sociálnej sieti vyjadril k plošnému skríningu, ktoré nariadila vláda SR v snahe o spomalenie šírenia nového koronavírusu. Zamýšľal sa nad otázkou priemernej pozitivity na Covid-19. „Priemerná pozitivita antigénových testov bola v sobotu 0,77 percenta z viac ako 1,3 milióna testov.“
Kollár uviedol aj zaujímavé čísla: v predvečer jesenného celoplošného testovania bola pozitivita PCR testov 19,7 percenta, teraz v januári pred skríningom to bolo 21,5 percenta. „A ako to dopadlo plošné testovanie v novembri? Spolu viac ako 3,6 milióna testov 38 359 pozitívnych, pozitivita 1,06 percenta. To je signifikantne vyššie ako terajších 0,77 percenta. T. j. napriek horším dátam v PCR testoch je pozitivita Ag testov plošne len 72 percent tej novembrovej, “ zhodnotil Kollár
Podľa Kollára je to však očakávaný efekt. Antigénové testy podľa jeho slov zachytávajú tých, ktorí sú pomerne čerstvo infikovaní. A tých je viac v čase rastu a menej v čase poklesu, ktorý je väčšinou teraz. „Antigénové testy vychádzajú negatívne systematicky aj tým, ktorí sú vzápätí hospitalizovaní, celým oddeleniam nemocníc, celým DSSkám, atď, teda aj v prostredí, kde sa rýchlo šíri infekcia.“ Apeloval aj na tzv. „falošne negatívnych“, ktorých je podľa neho v súčasnosti medzi nami oveľa viac než na jeseň. „Negatívny test neznamená, že nie ste infekční. Ani v čase testu, nieto 7 dní po teste.“ V súčasnosti podľa neho nie je čas robiť oslavy a väčšie stretnutia v interiéri.
„Senzitivita antigénových testov je oveľa vyššia tam, kde sa situácia zhoršuje a oveľa nižšia tam, kde sa zlepšuje. Takže ak vieme (a to vieme dobre), kde nám PCR incidencia najrýchlejšie rastie, tak tam očakávame vyššiu senzitivitu antigénových testov,“ uviedol Kollár. Podotkol, že plošný skríning epidemickú situáciu presne nemonitoruje, ale len skúma krátky časový výsek. Epidemickú situáciu naopak ovplyvňujú všetci infikovaní.
Celoplošný skríning za sobotu odhalil skoro 10- tisíc pozitívnych na Covid-19
K vývinu situácie vyjadril optimistický postoj v prípade, že britský variant koronavírusu už v spoločnosti dostatočne cirkuluje. Ak to však nie je pravda, čaká nás podľa neho „Big time“ a nemocnice si neoddýchnu. „Po krátkej pauze sa príval pacientov začne znovu. A možno potom nebude stačiť ani lockdown, ako ho poznáme a teda už určite nie je testovanie. Potrebujeme preto okamžite vedieť, aká je tá prevalencia (mutácie). Netreba na to veľa, pozitívne vzorky sú odložené a testy má Čekan v chladničke. Chýba len krok ministerstva,“ dodal Kollár.