Srbská polícia oznámila, že identifikovala 19 emailových adries, z ktorých páchatelia odoslali výhražné správy o nastražených bombách na rôznych miestach v krajine, informoval vo štvrtok spravodajský server Balkan Insight.
Z 19 emailových adries je 18 v rámci služby Gmail jedna v rámci služby ProtonMail. Polícia zistila, že osem bombových hrozieb pochádzalo z Poľska, štyri z Gambie, po dve z Iránu a Nigérie a po jednej z Ukrajiny, Slovinska a Ruska.
Europol aj Interpol
Polícia uviedla, že „na identifikáciu odosielateľov týchto hrozieb a ich stíhanie za spáchané zločiny a vzhľadom na to, že ide o cudzích štátnych príslušníkov, ktorí nežijú v Srbsku“, je potrebná medzinárodná výmena údajov medzi srbským ministerstvom vnútra prostredníctvom Europolu (európskeho policajného úradu) a Interpolu (medzinárodnej policajnej organizácie) s orgánmi vo Švédsku, Litve, Švajčiarsku, Rusku a Maďarsku, ako aj so spoločnosťou Google.
Stíhaní aj Srbi
Niektoré z výhražných správ poslali v uplynulých dňoch aj občania Srbska, pripomína Balkan Insight. Kvôli falošným správam o bombách nastražených v školách, nákupných centrách a verejných budovách stíhali za posledné štyri dni osem srbských občanov; dvoch zatkli a voči šiestim maloletým podali trestné oznámenie, uviedlo ministerstvo vnútra.
„Apelujeme na jednotlivcov, aby konali zodpovedne a v súlade so zákonom, najmä v čase, keď je Srbsko vystavené masovým organizovaným kybernetickým útokom a falošným správam o bombách prichádzajúcich zo zahraničia - nekomplikujte viac prácu srbskej polície,“ vyzvalo ministerstvo.
Páchatelia od 11. marca nahlásili výbušné zariadenia na verejných miestach alebo v inštitúciách v 48 prípadoch. Adresátmi boli rôzne inštitúcie v Srbsku. Správy boli odoslané zo služieb Gmail, ProtonMail, Eunet mail, Yandex alebo nahlásené anonymne telefonicky.
Najhorší deň
Najhorší dňom bol pondelok 16. mája, keď 97 základných a niektorých stredných škôl v Belehrade dostalo bombové hrozby. Terčom bombových vyhrážok sa však stali aj nákupné centrá a dokonca mosty.
Vlna falošných bombových hrozieb v Srbsku sa začala 11. marca na linkách leteckej spoločnosti Air Serbia do Moskvy. Sú to jediné lety smerujúce z Európy do Ruska.
Počas nasledujúcich týždňov boli v lietadlách do alebo z Moskvy alebo na belehradskom letisku hlásené desiatky falošných bombových hrozieb.