Nemecko predstihlo Čínu a stalo sa druhou najatraktívnejšou krajinou na svete pre investície do obnoviteľných zdrojov energie.

Vyplýva to z každoročného rebríčka štyridsiatich najväčších svetových trhov s obnoviteľnou energiou, ktorý v utorok zverejnila poradenská spoločnosť EY. K postupu Nemecka pomohla jeho snaha urýchliť reformu energetického trhu a tiež odklon od fosílnych palív. Na prvej priečke sa umiestnili Spojené štáty a Nemecko sa prvýkrát za desať rokov posunulo o jedno miesto.

Nemecko bolo až do začiatku ruskej invázie na Ukrajinu najväčším európskym odberateľom ruského plynu a bolo tiež závislé od jadrovej energie a uhlia. Tento rok v apríli krajina uzavrela svoje posledné tri jadrové elektrárne.

„Hoci ide o významný míľnik v postupe krajiny smerom k cieľom urýchlenej energetickej transformácie, v krátkodobom horizonte pravdepodobne dôjde k nárastu využívania uhlia, aby sa znížilo kolísanie v dodávkach energie," uvádza sa v správe.

Nemecko sa usiluje o to, aby do roku 2030 tvorili obnoviteľné zdroje 80 percent jeho energetického mixu. V súčasnosti tvoria obnoviteľné zdroje 46 percent, na začiatku minulého roka to bolo 41 percent.

Prvú priečku si v rebríčku udržali Spojené štáty. Prispelo k tomu aj vlaňajšie prijatie zákona o znížení inflácie, ktorý okrem iného vyčleňuje 369 miliárd dolárov na investície do energetickej bezpečnosti a boja proti zmenám klímy.

Množstvo projektov obnoviteľných zdrojov v Spojených štátoch čaká na pripojenie k regionálnym sieťam, pripomína správa. Cieľ americkej administratívy, aby krajina do roku 2030 mala 30 gigawattov veterných elektrární na mori, bude podľa aktuálnych termínov výstavby oznámených developermi pravdepodobne o 10 gigawattov nižší.

India sa v rebríčku posunula pred Austráliu na šiestu pozíciu. Je to vďaka rýchlemu rastu odvetvia obnoviteľných zdrojov energie, najmä solárnej energie.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Investície do solárnej energie predbehli ropu, tá ešte nepovedala posledné slovo