Pred pár týždňami IT Asociácia Slovenska zorganizovala pre trojicu reportérov TRENDU neformálny míting. Prišla naň takmer kompletná suita topmanažérov najvýznamnejších slovenských IT firiem. Enormný záujem o stretnutie biznismenov s novinármi nie je výnimočný. Čo prekvapilo, bola vehemencia a ochota, s akou šéfovia spoločností otvorene diskutovali o nákupoch IT v štátnej správe.
Význam štátnych IT zákaziek pre slovenský počítačový biznis rastie. Tradičné odbytištia, ako sú finančné inštitúcie či priemyselné podniky, pre krízu náramne zoškrtali výdavky do IT. Vo verejnom sektore sa, naopak, rozbiehajú projekty, na ktoré v najbližších rokoch pôjde celkovo viac ako jedna miliarda eur z európskych štrukturálnych fondov.
No IT biznis so štátom sa zároveň evidentne ukazuje ako veľký problém. Z viacerých dôvodov. Podľa šéfov IT firiem sa napríklad rapídne zvyšuje administratívna náročnosť tendrov. Obstarávateľom vraj už pomaly nejde o preukázanie odbornej spôsobilosti, ale o schopnosť poskladať v správnom poradí stovku viac či menej dôležitých dokumentov. Pričom aj malá formálna chybička spôsobí vylúčenie zo súťaže. A teda stratu šance uchádzať sa o lukratívny kontrakt.
Vrásky robí šéfom IT firiem aj spôsob, akým štátne úrady (ne)informujú o rozdeľovaní zákaziek. Vidia, ako nulový variant poskytovania informácií, o ktorom rozhodli úradníci – respektíve ľudia, ktorí ťahajú za povrázky –, nahráva teóriám o bielych koňoch, tridsaťpercentných províziách, fantómovej konkurencii či súťažných podmienkach šitých na mieru vopred vybranému uchádzačovi. Negatívny imidž sa potom v rámci „jednovrecovej hádzanej“ prenáša na celú IT brandžu. A každá firma, ktorej sa podarí zaskórovať, je automaticky podozrivá.
V minulosti mohli možno šéfovia a majitelia IT firiem nad takýmito externalitami pokojne mávnuť rukou. Časť z nich to robí aj teraz a zrejme bude aj v budúcnosti. No niektorých manažérov – a podľa diskusie na komornej akcii IT Asociácie ich nie je málo – nahlodávajú pochybnosti. Čo ak negatívny imidž škodí biznisu a jeho perspektíve v iných zákazníckych segmentoch? Prvým prejavom snahy o nápravu je Decembrové memorandum, v ktorom sa IT firmy zaviazali informovať o aktivitách vo verejnej sfére.
Špecifiká IT biznisu so štátom nevymyslela súčasná vláda Smeru, ĽS-HZDS a SNS. No šéfovia firiem pripúšťajú, že podmienky podnikania oproti minulosti podstatne zdrsneli. Nástenkové tendre, emisné a mýtne kšefty či Pekelne Predražené Projekty môžu ľahko získať vážneho konkurenta z IT sektora.
Foto na titulke - Miro Nôta
Viac k téme v rozhovore so šéfom firmy Ness Martinom Kohútom v novom TRENDE, ktorý je práve v predaji.