S príchodom novej vlády sa otvárajú diskusie o zmenách v zahraničnej politike Slovenska. Predseda Rady slovenských exportérov Lukáš Parízek v rozhovore pre Slovenskú tlačovú agentúru upozorňuje na viaceré problémy a nedostatky medzinárodného obchodu.

Ekonomika Slovenska je závislá od obchodovania s inými štátmi, čo významne prispieva k celkovému hospodárskemu rastu. Dôležitými rezortmi v tejto oblasti sú ministerstvo zahraničných vecí a ministerstvo hospodárstva.

Šéf slovenských exportérov poukazuje na podporu zahraničného obchodu, ktorá je nesystémová a navyše aj neefektívna. Podľa neho ide o výsledok nedokončenej reformy z roku 2011. Vtedy došlo k presunu obchodných radcov na ministerstvo zahraničných vecí, avšak legislatívna kompetencia zostala rezortu hospodárstva. Teda, výkon tejto agendy je relatívne rozpoltený.

Slovensko ťahá automobilový priemysel

Vysoká závislosť od jedného priemyselného odvetvia predstavuje riziko. Na Slovensku je to automobilový sektor, kde štyri automobilky a ich subdodávatelia tvoria až 60 percent celkového vývozu krajiny. V prípade, že by došlo k akémukoľvek poklesu dopytu alebo by vypukla kríza, slovenskú ekonomiku by táto situácia ťažko zasiahla, vysvetľuje Parízek.

Susedné štáty sú v exporte aktívnejšie

Predseda exportérov vníma nedostatky v porovnaní s Českom, Maďarskom a Rakúskom. „Dovolím si tvrdiť, že sme na tom katastrofálne. Zahraničnoobchodná politika je v rozklade,“ povedal pre Slovenskú tlačovú agentúru. Najväčší problém vidí v personálnom obsadení. Za posledných desať rokov dochádza k postupnej likvidácii pozícií ekonomických diplomatov - kedysi ich bolo päťdesiat dnes ich zostáva približne štyridsať. Pravdepodobne sa tento počet ešte zníži.

Obnova Ukrajiny

Parízek kritizuje predošlé vlády za to, že sa nesnažili zvýšiť ekonomickú aktivitu s Ukrajinou, a to napriek mnohým iniciatívam a politickým deklaráciám. Zatiaľ, čo Česi a Poliaci sa na obnove aktívne podieľajú Slovensko čaká na koniec vojny. Naši ekonomickí diplomati totiž neboli schopní zapájať podnikateľov do rôznych schém pomoci.

Nominácia Denisy Sakovej

Nomináciu Denisy Sakovej na post ministerky hospodárstva šéf exportérov komentovať nechce. Zdôrazňuje, že dôležité bude, aký tím si vyberie a aké priority si stanoví. Politické vedenie rezortov považuje za dôležité. V prípade Sakovej vyzdvihol jej podnikateľskú minulosť a skúsenosti zo štátnej správy.

Odborník navrhuje, aby si kompetentný tím ľudí sadol do kancelárie a stanovil si priority. Mal by sa predovšetkým sústrediť na to, ako naštartovať štátnu správu a ekonomiku. Je čas sa zamyslieť sa, odkazuje.

Ďalšie dôležité správy

Igor Lichnovsky riaditel statnej Eximbanky
Neprehliadnite

Povzbudzujú malé a stredné podniky, keď chcú odštartovať biznis v zahraničí