Export z Európskej únie do Ruska klesol od začiatku vojny na Ukrajine o takmer dve tretiny. Dôvodom sú najmä sankcie. Poukázala na to zverejnená štúdia ekonomického inštitútu Ifo a EconPol Europe.

Vývoz z krajín Európskej únie do Ruska sa od začiatku vojny na Ukrajine vo februári 2022 dostal na 37 percent z objemu spred invázie, uviedli Ifo a EconPol.

Ako však povedala Feodora Tetiová, zástupkyňa riaditeľa Centra Ifo pre medzinárodnú ekonomiku, súčasný objem vývozu je stále dosť vysoký.

„Jedným z dôvodov, prečo EÚ naďalej vyváža do Ruska taký vysoký objem tovarov, je, že iba 32 percent všetkých tovarov z EÚ podlieha sankciám,“ uviedla Tetiová. Ďalším je podľa nej fakt, že veľa tovarov z Únie sa dostáva do Ruska nepriamo prostredníctvom tretích krajín.

Z produktov, na ktoré sa vzťahujú sankcie, až 61 percent dodáva do Ruska Čína. V roku 2021 dosahoval tento podiel iba 35 percent. Turecko dodáva na ruský trh 13 percent z celkového objemu sankcionovaných tovarov a Arménsko takmer percento. Export z EÚ do Arménska sa pritom za ostatné dva roky zvýšil na dvojnásobok.

„Čo sa týka Číny, rast vývozu do Ruska je možné čiastočne vysvetliť vyššou domácou produkciou,“ povedala Tetiová. „V prípade Turecka a Arménska však náhle a prudké zvýšenie exportu na ruský trh naznačuje, že tu dochádza k obchádzaniu sankcií,“ dodala.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Ruský export do Európy vlani výrazne klesol, Ázia sa stáva hlavným energetickým klientom