Skupina odborníkov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) ukončila vo štvrtok dvojtýždňovú karanténu v čínskom meste Wu-chan a začala oneskorené, na celom svete pozorne sledované vyšetrovanie pôvodu koronavírusu. Informuje o tom tlačová agentúra AFP.

Členovia medzinárodnej skupiny expertov, všetci s rúškom na tvári, nastúpili do autobusu, ktorý ich odviezol od hotela, kde trávili povinnú karanténu. Uviedli to reportéri AFP nachádzajúci sa priamo na mieste. Odborníci majú „prísť na koreň" tomu, ako sa koronavírus objavil a rozšíril po celom svete.

WA 22 Peking - Ženy s ochrannými rúškami kráčajú okolo kancelárskeho komplexu v Pekingu v stredu 13. januára 2021.  Čína zaznamenala najvyšší denný nárast počtu infikovaných za viac než päť mesiacov - a to aj napriek lockdownu troch miest, zvyšujúcemu sa počtu testovaných a iným opatreniam zameraným na prevenciu vzniku ďalšej vlny infekcií v krajine, píše britský denník The Guardian.  Národný zdravotný výbor pre zdravie uviedol, že v porovnaní s 55 prípadmi z predchádzajúceho dňa zaznamenali cel
Neprehliadnite

Experti WHO pricestovali do Číny, kde budú skúmať pôvod koronavírusu

Koronavírus prvýkrát zaznamenali koncom roka 2019 práve v stredočínskom Wu-chane, následne sa rozšíril do celého sveta, pričom za vyše rok sa ním nakazilo viac ako 100 miliónov ľudí a vyžiadal si aj viac ako dva milióny úmrtí.

Vedci sa zhodujú v tom, že nový koronavírus má živočíšny pôvod, pričom osobitnú pozornosť venujú wuchanskému trhu s morskými plodmi, na ktorom sa predávali živé zvieratá. Čína sa bráni, že Wu-chan bol síce miestom, kde zaznamenali prvé ohnisko nákazy, vírus však odtiaľ nemusí nevyhnutne aj pochádzať.

Čínska vláda i štátne médiá sa dokonca pokúšali šíriť konšpiračné teórie o údajnom prepojení koronavírusu s laboratóriom v americkom štáte Maryland.