Experti znovu začínajú špekulovať o tom, že Portugalsko bude potrebovať finančnú pomoc od medzinárodného spoločenstva. Píše o tom dnes denník Financial Times. Európska centrálna banka totiž koncom minulého týždňa nakupovala portugalské dlhopisy a ich úroky sa vrátili na rekordnú úroveň.
Výnos desaťročných portugalských vládnych dlhopisov sa vyšplhal až na 7,58 percenta. Portugalská vláda pritom v minulosti pripúšťala, že ak má situáciu zvládnuť, úroky by nemali prekročiť hranicu siedmich percent. „Nachádzame sa vo veľmi prekérnom bode krízy v eurozóne. Rastúce portugalské výnosy by mohli krajinu donútiť, aby začala zháňať záchranné úvery,“ povedal denníku ekonóm Don Smith zo spoločnosti Icap.
Portugalská vláda potrebnosť zahraničnej pomoc odmieta, v minulosti to však robilo aj Grécko a Írsko, ktoré nakoniec o pomoc požiadali. „Portugalsko žiadnu vonkajšiu pomoc nepotrebuje,“ uviedol hovorca premiéra Josého Sócratesa, podľa ktorého sú akékoľvek špekulácie o tom, že portugalská vláda o pomoci už rokuje, „úplne falošné“.
Nervozitu v eurozóne však zvyšujú i takzvané pohotovostné pôžičky, o ktoré môžu Európsku centrálnu banku žiadať napríklad banky. Ich objem sa minulý týždeň vo štvrtok dostal až na úrovne okolo pádu americkej investičnej banky Lehman Brothers zo septembra roku 2008, ktorý odštartoval finančnú a hospodársku krízu.
Pôvodne sa zdalo, že skokový nárast úverov až na 16 miliárd eur spôsobila chyba. Podľa Financial Times však za ním stoja írske banky Anglo Irish Bank a Nationwide Building Society, ktoré sa „prepli“z normálneho na pohotovostné financovanie.
Ilustračné foto na titulke - Flickr.com