Experti Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) v Iráne v januári našli stopy uránu obohateného na 83,7 percenta. To je len tesne pod 90 percentami, ktoré sú potrebné na výrobu jadrových zbraní. Napísala to agentúra DPA s odvolaním sa na šéfa MAAE Rafaela Grossiho. Irán tvrdí, že chce atómovú energiu využívať len na mierové účely.
Neverejná správa o náleze, na ktorú sa DPA tiež odvoláva, konštatuje, že MAAE s Teheránom vedie rozhovory v snahe o objasnenie záležitosti.
Uvádza tiež, že Irán má teraz k dispozícii 88 kilogramov uránu obohateného na 60 percent, čo je o 25 kilogramov viac ako v predchádzajúcom kvartáli. Zásoby uránu obohateného na 20 percent stúpli o 48 kilogramov na celkovo 435 kilogramov.
Na výrobu jadrovej zbrane je potrebný urán obohatený na hodnoty okolo 90 percent. Odborníci však už skôr varovali, že Irán má dostatok uránu obohateného na 60 percent, aby z neho mohol vyrobiť palivo pre najmenej jednu jadrovú bombu. Šéf MAAE Grossi v januári uviedol, že by Teherán mohol vyrobiť niekoľko atómových zbraní, ak by urán, ktorý má k dispozícii, ešte obohatil.
V roku 2015 Irán podpísal so svetovými mocnosťami dohodu, ktorej súčasťou bolo zmiernenie protiiránskych sankcií výmenou za obmedzenie jadrových ambícií Teheránu a záruky, že Irán nebude vyvíjať jadrové zbrane. Dohoda Iránu umožňovala obohacovať urán na maximálne 3,67 percenta.
Americký prezident Donald Trump ale v roku 2018 od dohody odstúpil a sankcie proti Iránu obnovil. Irán potom začal dohodu porušovať. Rokovania o obnove dohody stagnujú.