Je ťažké uniknúť starnutiu, keď človeka aj po krátkej prechádzke rozbolia kolená. Môže upraviť jedálniček, cvičebný plán a dokonca si dať vpichnúť botox, no zvrátiť opotrebovanie kĺbov nie je také jednoduché.

Aj 46-ročný Bryan Johnson, ktorý sa snaží zastaviť starnutie a ročne ho to stojí dva milióny dolárov, túži tento problém vyriešiť. Aj napriek skvelým zdravotným výsledkom ho takisto bolievajú kolená a bedrá. Po rokoch pátrania sa zdá, že konečne našiel liek. Je ním experimentálna terapia, kde mu do kolien, ramien a bedier injekčne vstreknú milióny kmeňových buniek od zdravých mladých Švédov. Ošetrenie jedného kĺbu ho vyjde na 16 500 dolárov, celotelový balík iba 25-tisíc dolárov.

Terapia kmeňovými bunkami nie je žiadnou novinkou. Vo výskumoch preukázala potenciál liečiť viaceré problémy spojené so starnutím vrátane cukrovky, srdcových chorôb a artritídy. Oživenie kolien zdravých štyridsiatnikov je však stále neprebádaným územím.

Johnson liečbu kmeňovými bunkami podstúpil iba nedávno. Nechcel len tak hocijaké, ale vyslovene požadoval mezenchýmové kmeňové bunky (MSC). Nadšenci dlhovekosti ich majú obzvlášť v obľube, pretože údajne znižujú zápal a podporujú regeneráciu. Na rozdiel od iných buniek môžu konať izolovane od ostatných tkanív a prirodzene ich to ťahá k zraneným alebo dysfunkčným tkanivám, aby ich pomohli opraviť.

Miliardár ani mesiac po zákroku nezaznamenal výraznú zmenu. Napriek tomu čaká na objektívny posudok expertov, ktorým dôveruje a dohliadajú na jeho snahu o zastavenie starnutia. Progres pravidelne monitorujú v rámci Johnsonovho projektu Blueprint.

Pri správnom lekárskom dohľade niektoré štúdie neobjavili žiadne nepriaznivé účinky kmeňových buniek. Terapie aj napriek tomu nie sú bez rizika. Neúspešné liečby môžu spôsobovať slepotu, viesť k vzniku infekcií či nadmernému rastu buniek a následnému vytvoreniu nádorov. Dlhodobé účinky týchto postupov takisto nie sú známe. Hoci kmeňové terapie vyzerajú ako nádejná liečba pri strate zraku či cukrovke, odborníci sa väčšinovo zhodujú, že pravdepodobne nie sú zdrojom večnej mladosti.

Ďalšie dôležité správy

Mačací chrbát 
Do pozície mačky prejdete tak, že si dáte dlane pod ramená a kolená pod bedrový kĺb. Rovnomerne vyvážte svoju váhu medzi všetky štyri body na podložke. S nádychom otvárajte hrudník, prehnite chrbát a vyťahujte sa. S výdychom chrbát zaguľaťte. Urobte niekoľko opakovaní, až kým nepocítite uvoľnenie celej chrbtice. Pozícia mačky veľmi účinne naťahuje celý chrbát a krk.
Neprehliadnite

S umelým bedrovým kĺbom sa dá športovať, netreba ho však preťažovať