Bývalý minister financií Spojených štátov Steven Mnuchin vytvára investorskú skupinu s cieľom získať časť TikToku od čínskej spoločnosti ByteDance registrovanej na Kajmaních ostrovoch, keďže jej divízii v USA hrozí zánik. Americká Snemovňa reprezentantov schválila návrh zákona, ktorý po podpise prezidentom prinúti ByteDance buď sa zbaviť svojej vlajkovej lode, alebo čeliť zákazu platformy v USA.
„Myslím si, že legislatíva by mala byť prijatá a myslím si, že by malo dôjsť k predaju,“ povedal pre CNBC S. Mnuchin, ktorý stojí na čele spoločnosti Liberty Strategic Capital. „Je to skvelý obchod a ja vytvorím skupinu, ktorá TikTok kúpi.“
Liberty a ByteDance majú spoločný základ. Šéf spoločnosti SoftBank Masajoši Son investoval do ByteDance v roku 2018 a je tiež partnerom Mnuchinovej Liberty Strategic. Návrh zákona teraz smeruje do demokratmi ovládaného Senátu, kde je jeho budúcnosť neistá, hoci prezident Joe Biden povedal, že ak sa dostane na jeho stôl, zákon podpíše.
Podľa odhadov aplikáciu TikTok používa 170 miliónov Američanov. Hlavní technologickí investori vrátane Petra Thiela, Vinoda Khosla a Keitha Raboisa verejne alebo súkromne odsúdili platformu, pričom sa obávajú jej škodlivého vplyvu.
Stále však zostáva nejasné, či by čínska vláda povolila ByteDance predať TikTok americkému investorovi. Spoločnosť aktívne lobovala proti návrhu zákona aj prostredníctvom videí na svojej platforme. Riaditeľ TikToku Šou C' Čche naznačil, že predaj firmy neprichádza do úvahy. Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wen-pin označil útok na TikTok za prejav „logiky zlodejov“.
ByteDance bol podľa údajov spoločnosti PitchBook v roku 2023 ocenený na 220 miliárd dolárov. Akákoľvek predajná cena za americkú divíziu TikToku by bola pravdepodobne nižšia.
Klienti si už pár klikmi dokážu nájsť bývanie aj podľa vzdialenosti od práce
Realitný trh na Slovensku prechádza dynamickými zmenami, od vývoja cien nehnuteľností až po digitalizáciu sprostredkovateľských služieb. Súčasnú situáciu ovplyvňujú nielen domáce faktory, ako je ponuka a dopyt, ale aj globálne trendy vrátane inflácie a rastu úrokových sadzieb.