V tomto článku nájdete niektoré kľúčové otázky týkajúce sa možnosti, že by Putin naozaj mohol použiť jadrové zbrane. Mnoho analytikov a západných diplomatov ju však považuje za vzdialenú, píše portál News18.

Čo tvrdí Rusko?

Putin vo svojom príhovore, v ktorom vyhlásil inváziu na Ukrajinu (24. 2.), trochu tajomne, no zreteľne, varoval, že ak Západ zasiahne do jeho „špeciálnej vojenskej operácie“, tak by mohol použiť jadrové zbrane.

O tri dni neskôr (27. 2.) prikázal svojmu vojenskému veleniu, aby uviedlo jadrové odstrašujúce prostriedky Ruska do stavu vysokej pohotovosti, pričom sa odvolal na agresívne vyhlásenia lídrov NATO a ekonomické sankcie Západu voči Moskve.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov takisto hovoril o riziku jadrovej vojny, no dodal, že Moskva robí všetko pre to, aby jej predišla.

Zatiaľ čo Washington nezaznamenal žiadnu činnosť, ktorá by naznačovala, že ruské jadrové sily sú v stave vysokej pohotovosti, odborníci a západní činitelia varovali, že výroky netreba brať na ľahkú váhu, keďže existuje riziko, že by Putin jadrové zbrane použil, ak by mal pocit, že bol na Ukrajine zahnaný do kúta alebo že do vojny vstúpilo NATO.

Ako na hrozby reaguje Západ?

Americkí činitelia rýchlo označili Putinove výroky o uvedení ruských jadrových zbraní do stavu vysokej pohotovosti za nebezpečné, eskalačné a úplne neprijateľné. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ich skritizoval a označil za agresívne a nezodpovedné.

Americkí predstavitelia však ihneď objasnili, že nezaznamenali žiadne známky toho, že by ruské sily zmenili svoj jadrový postoj. Armáda Spojených štátov sa vyjadrila, že nevníma žiadnu potrebu upraviť ten svoj.

Americký prezident Joe Biden povedal 28. februára svojmu ľudu, aby nemal obavy z jadrovej vojny s Ruskom. V reakcii na otázku, či by amerických občanov mala znepokojovať otázka prepuknutia jadrovej vojny, Biden odpovedal strohým „nie“.

Aké sú šance, že ich Putin použije?

Zdá sa, že Bidenova odpoveď odrážala názor amerických odborníkov a západných činiteľov, podľa ktorého sú šance, že Rusko vo vojne na Ukrajine použije jadrové zbrane, extrémne nízke.

„Od roku 1945 každý líder jadrovej veľmoci... odmietol použitie jadrových zbraní v boji z excelentných dôvodov,“ napísal minulý týždeň Gideon Rose, bývalý redaktor časopisu Foreign Affairs.

Putin podľa neho nie je výnimkou. „Vie, že by nasledovala mimoriadna odveta a univerzálna potupa bez akýchkoľvek porovnateľných strategických svetlých stránok, ktorými by ich mohol odôvodniť,“ dodal.

Hlavným cieľom ruských hrozieb jadrových útokov sa zdá byť odstrašenie Washingtonu a jeho spojencov v NATO od priameho zásahu do vojny, vyjadrili sa odborníci a západní diplomati.

„Nie sú dôveryhodné,“ povedal jeden zo západných diplomatov, ktorí takisto ako ostatní pre citlivosť témy prehovoril iba pod podmienkou zachovania anonymity. „Snaží sa vystrašiť Západ,“ dodal.

Ako by ich mohol použiť?

Zatiaľ čo západné národy na Ukrajinu od začiatku invázie nalievajú zbrane, Biden sa opakovane vyjadril, že vyslanie amerických vojakov na Ukrajinu „nie je na stole“.

Spojené štáty a ich spojenci sa s Ruskom netúžia dostať do konvenčnej vojny a už vôbec nemajú túžbu urobiť čokoľvek, čo by mohlo spustiť jadrovú výmenu.

Ak by Rusko použilo jadrové zbrane, odborníci hovoria o viacerých možnostiach. Mohlo by ísť o odpálenie nad Čiernym morom alebo v neobývanej časti Ukrajiny s cieľom preukázať svoju schopnosť zaútočiť na ukrajinský vojenský cieľ alebo na mesto.

Použitie jadrových zbraní na Ukrajine by však ohrozilo aj ruských vojakov a radiácia by zasiahla aj Rusko.

Aká bude reakcia?

Podľa niektorých analytikov by sa Washington uchýlil skôr ku konvenčnej vojenskej reakcii než k primeranému jadrovému protiútoku, ktorý by mohol poškodiť jeho spojencov alebo viesť k ďalšej jadrovej eskalácii, pričom by došlo k ohrozeniu Európy a takisto aj USA.

„Namiesto toho by som navrhol, aby Spojené štáty a NATO reagovali mohutnou konvenčnou vojenskou, politickou a diplomatickou silou s cieľom ešte viac izolovať Rusko a ukončiť konflikt bez toho, aby eskaloval do otvorenej jadrovej vojny,“ povedal Daryl Kimball z neziskovej skupiny, ktorej cieľom je vzdelávať verejnosť v oblasti kontroly zbraní.

Zmení útok jadrovú situáciu vo svete?

NATO by sa mohlo snažiť prerobiť svoju obranu proti balistickým strelám, ktorú Amerika postavila v Poľsku a Rumunsku, s cieľom zostreliť v budúcnosti ruské rakety. NATO sa už dlhodobo vyjadruje, že súčasný návrh má za cieľ reagovať na rakety Iránu, Sýrie a nebezpečných činiteľov na Blízkom východe.

Nie je jasné, či by ruský útok spôsobil, že by aj ostatné jadrové štáty, akými sú India a Pakistan, s väčšou pravdepodobnosťou použili svoje jadrové zbrane. Ak by útok viedol k celosvetovému odsúdeniu, tak by podľa odborníkov mohlo dôjsť k zníženiu šancí v oblasti použitia jadrových zbraní.

Ďalšie dôležité správy

KK6 Kyjev - Na snímke hasiči zasahujú po explózii 28. apríla 2022 v Kyjeve. Za pokus o
Neprehliadnite

Rusko na Ukrajine jadrové zbrane nepoužije, tvrdí ruské ministerstvo zahraničných vecí