Fotografia opusteného ruského obrneného vozidla, ktorá vznikla ešte v prvých dňoch ruskej invázie, v očiach generálporučíka britskej armády sira Graema Lamba najlepšie vystihuje totálnu nespôsobilosť ruskej armády na Ukrajine.

Na prvý pohľad sa vozidlo zdá byť neporušené a v jeho okolí nevidno žiadne trosky či iné pozostatky výbuchov. Pri dôkladnejšom preskúmaní však jasne vidieť, prečo tento kus vojenskej techniky už v boji nezohrá žiadnu úlohu, vysvetľuje generálporučík v komentári pre denník The Telegraph.

Lesklý exteriér skrýva zhrdzavené pásy či unikajúci olej z motora a ešte jedno tajomstvo – Rusi neboli na tento boj pripravení ani z hľadiska výbavy či schopností.

Ruské ozbrojené vozidlá možno počas vojenských prehliadok v Moskve vzbudzovali dojem, no ich nepripravenosť vyplávala na povrch v okamih, keď ich Kremeľ nasadil do akcie, pretože na bojisku proste zastali a viac sa už ďalej nepohli. Neborákom ruským vojakom, ktorí na boj takisto neboli pripravení, neostalo podľa Lamba nič iné, než ich opustiť a nechať tam, kde vypovedali službu.

Večná pravda

Snímky opustených ruských tankov a zbraňových systémov sa stali akýmsi poznávacím znakom ruskej invázie na Ukrajinu. Rusko bolo roky považované za vojenskú veľmoc, no vo svetle mnohých neúspechov na ukrajinskej pôde sa ukázalo byť nanajvýš nepripravenou silou, ktorá sa svojmu súperovi nemôže rovnať. Aj napriek tomu, že ich rady sú porovnateľne menšie, majú Ukrajinci za sebou lepší výcvik a sú aj lepšie vybavení.

„Nezáleží na tom, ako dobrý je váš plán víťazstva, nedosiahnete ním nič, ak vaši vojaci neprejdú poriadnym výcvikom a nebudú poriadne vyzbrojení,“ konštatuje Lamb a dodáva, že táto jedna vec sa vo vojne nikdy nezmení.

Výcvik, logistika, údržba, dostatočné zásoby munície, palivo, jedlo a voda, komunikácia – to všetko síce patri k tej nudnejšej časti vojny, no nemenej podstatnej, pretože úspešný výsledok možno dosiahnuť iba vtedy, ak je vojenská sila správne vycvičená a vyzbrojená.

Nenaplnenie týchto dvoch podmienok bude mať za následok neúspech, konštatuje Lamb a zároveň to označuje za dôvod, prečo ruská armáda na Ukrajine tak kráľovsky zlyhala. Či už za to môže korupcia alebo nezáujem vyšších dôstojníkov pripraviť svoje jednotky na boj, tak je výsledok v konečnom dôsledku rovnaký.

Lekcia pre všetkých

Ukrajinci sa na rozdiel od Rusov zo svojich neúspechov, ktoré utrpeli v roku 2014, keď ruský prezident Vladimir Putin anektoval Krym, poučili. Požiadali iné krajiny o pomoc, zreorganizovali svoje jednotky a na boj sa pripravili nespočetnými hodinami výcvikov. Presne preto sú teraz podľa Lamba silou, ktorú nemožno brať na ľahkú váhu.

Vojna na Ukrajine ponúka ponaučenia aj pre západných lídrov, ktorí sa po desaťročiach nedbanlivosti snažia znovuvybudovať svoje vojenské sily. Poskytovanie riadneho výcviku a vybavenia možno znie nezaujímavo, no tieto dve zložky sú kľúčom k úspechu, konštatuje Lamb.

Základy všetkých západných ozbrojených síl musia stáť na ľuďoch, ktorí prešli riadnym výberovým procesom, výcvikom a ktorých výbava je primeraná situácii na bojisku. Ak majú naše sily získať v boji výhodu, tak sa lídri krajín musia uistiť, že ich zásoby munície sú dostatočné a arzenál disponuje najmodernejšími zbraňami.

„A musíme trénovať tvrdšie a dlhšie než naši nepriatelia, aby sme sa uistili, že naši statoční muži a statočné ženy majú tú najlepšiu šancu dosiahnuť víťazstvo v akomkoľvek budúcom konflikte, v ktorom budú musieť bojovať,“ dodáva na záver generálporučík.

Ďalšie dôležité správy

KK30 Kyjev - Na snímke hasiči zasahujú po útoku dronu na budovy v Kyjeve 17. októbra 2022. Pri útokoch na Kyjev v pondelok ráno bolo poškodených
Neprehliadnite

Rusko potvrdilo, že podniklo rozsiahly útok na ukrajinskú infraštruktúru