„Bankové poplatky za informácie o účte dlžníka boli spoplatňované pomerne vysokou sumou, a to od 20 do 30 eur pri jednom účte. Pri viacerých účtoch dlžníka to predstavovalo značné náklady, ktoré sa premietali do trov exekúcie. Elektronická komunikácia exekútorov s bankami okrem zlacnenia proces aj urýchli,“ uviedol prezident Slovenskej komory exekútorov (SKE) Miroslav Paller.
Zmena úzko súvisí aj s ďalším dlhodobým problémom, ktorým je blokovanie viacerých účtov dlžníka. Keďže exekútori sú dlhodobo tlačení k čo najnižším trovám exekúcie, pri zistení viacerých účtov mohli vydať na všetky z nich príkaz na začatie exekúcie, teda na blokovanie príslušnej sumy na účte, nie však na vykonanie zrážky tejto sumy prostredníctvom exekučného príkazu. „Súdny exekútor si teraz bude môcť zistiť informácie o stave účtu dlžníka bez vysokých poplatkov a nebude musieť blokovať viacero účtov, ak na jednom z nich bude mať dlžník dostatok prostriedkov na vyrovnanie dlžoby,“ vysvetlil M. Paller.
Slovenská komora exekútorov prijatie nových pravidiel boja proti úžere privítala. Ľutuje však, že poslanci nevyužili možnosť otvoriť Exekučný poriadok a prijať ďalšiu dlhodobo požadovanú zmenu – elektronického prideľovania exekúcií na krajskom princípe. „Tento spôsob prideľovania by predstavoval ďalšie výrazné zlacnenie exekúcií, významný protikorupčný nástroj a zásadný prínos pre transparentnosť exekučného procesu a zvýšenie vymožiteľnosti práva na Slovensku,“ uzavrel M. Paller.