„Krajský súd vrátil spis prvostupňovému Okresnému súdu Bratislava III,“ potvrdil hovorca Pavol Adamčiak.

Exekúcia súvisí so starou kauzou harvardských fondov. Za ich tunelovanie boli v Českej republike odsúdení Širokého bývalí spolupracovníci Viktor Kožený a Boris Vostrý. Okrem väzenia majú nahradiť škody, ktoré spôsobili Harvardskému průmyslovému holdingu (HPH).

Na základe rozsudku začali exekútori vymáhať pohľadávky. Likvidátor HPH Zdeněk Častorál tvrdí, že časť peňazí poslal B. Vostrý neoprávnene aj na Slovensko, do Druhej strategickej. Udialo sa to podľa Z. Častorála bez jeho súhlasu v čase, keď už harvardy boli v likvidácii. Transakcia išla cez cyperskú firmu Daventree Resources.

Spoločnosť Druhá strategická argumentuje, že financie, ktoré sú predmetom sporu, získala na základe riadnej zastupiteľskej zmluvy s Daventree Resources a vypláca z nich drobných podielnikov HPH. Proti exekúcii podala sťažnosť na okresný súd, ktorý jej vyhovel.

Nedoručené písomnosti

Voči rozhodnutiu sa odvolal likvidátor Z. Častorál. Odvolací krajský súd zistil, že okresný súd opomenul niektoré základné procesné úkony. Nedoručil písomnosti jednotlivým stránkam sporu, okrem HPH a Druhej strategickej ani B. Vostrému, ktorý sa ukrýva na Belize. Chyby musí napraviť a až potom krajský súd samotnú kauzu rozsekne.

Konanie slovenských súdov nepriamo pre TREND už skôr spochybnil Z. Častorál. „ Prvostupňový súd si nevyžiadal od nás stanovisko a podľa vyjadrenia právnych expertov uplatnil niektoré neštandardné postupy, ktoré môžu byť v rozpore so zákonom.... Nepochybne, zúčastnené strany sú pod veľkým tlakom,“ tvrdil.

Druhá strategická sa na exekúciu sťažovala aj na ministerstve spravodlivosti, kde neuspela. „Spoločnosť od začiatku vychádzala z faktu, že exekúcia je neprípustná a exekútor konal v rozpore so skutkovým stavom,“ uviedla v stanovisku pre TREND ešte v apríli.

Exekútor Ladislav Jakubec sa vyjadriť nechcel. TREND teraz získal jeho stanovisko, ktoré zaslal ministerstvu spravodlivosti ako odpoveď na podnet Druhej strategickej. V ňom konštatuje, že zmluva, na ktorú sa Druhá strategická odvoláva, bola uzavretá dodatočne a účelovo.

„Z dôkazov podľa názoru exekútora jednoznačne vyplýva, že povinný (odsúdený B. Vostrý, pozn. redakcie) sa ako fyzická osoba bez akéhokoľvek platného oprávnenia alebo plnomocenstva udeleného likvidátorom obohatil a rozhodol o prevode peňažných prostriedkov postupne až do dispozície podávateľa podnetu (Druhá strategická, a.s., pozn. redakcie),“ uvádza L. Jakubec.

Harvardské fondy vytunelovali

Harvardské fondy založil v 90. tycho rokoch podnikateľ Viktor Kožený. Pomocou reklamy, ktorá sľubovala vysoké výnosy, získal zhruba milión kupónových knižiek s akciami českých a slovenských podnikov. Investičné fondy sa transformovali do HPH. V. Kožený spolu so svojím spoločníkom B. Vostrým podľa rozsudku českého súdu HPH vytunelovali cez podvodné prevody majetku na spriaznené firmy a úmyslene stratové obchody.

Na Slovensku riadil harvardské fondy Široký, neskôr sa zmenili na Prvú a Druhú strategickú. Prípad, ktorý sa týkal harvardských fondov, vyšetrovala aj slovenská polícia. Trestné oznámenie Z. Častorála napokon zamietla.