Americká armáda evakuovala z Afganistanu doteraz 3200 ľudí, 1100 z nich v utorok. Išlo o približne 1100 amerických občanov, ľudí s trvalým pobytom v USA a ich rodinný príslušníkov, uviedol predstaviteľ Bieleho domu, ktorý si neželal byť menovaný.

Biely dom predtým v utorok informoval, že v Afganistane sa nachádza 11-tisíc amerických občanov, z ktorých väčšina čaká na evakuáciu.

Militantné hnutie Taliban vyhlásilo v utorok v Afganistane všeobecnú amnestiu pre všetkých predstaviteľov vlády a vyzvalo ich, aby sa dva dni po tom, ako prevzalo moc v krajine, vrátili k svojmu bežnému životu. 

Vedúci politického úradu militantného hnutia Taliban Abdal Ghaní Barádar pricestoval do Kábulu. Barádar je spoluzakladateľom Talibanu. V roku 2001, po intervencii Spojených štátov a páde Talibanu, bol súčasťou malej skupiny povstalcov pripravených na dohodu o uznaní novej administratívy v Kábule. Táto iniciatíva však bola neúspešná.

Summit G7 budúci týždeň

Virtuálny summit vodcov krajín G7 o situácii v Afganistane sa uskutoční na budúci týždeň, dohodli sa v utorok americký prezident Joe Biden a britský premiér Boris Johnson. Biden a Johnson diskutovali aj o potrebe úzkej spolupráce medzinárodného spoločenstva v súvislosti s poskytovaným humanitárnej pomoci a podpory pre utečencov a iných ohrozených Afgancov.

Británia plánuje prijať v nasledujúcich rokoch do 20-tisíc  Afgancov utekajúcich pred militantným hnutím Taliban, oznámilo v utorok britské ministerstvo vnútra. Británia chce v prvom roku fungovania tohto nového programu presídľovania utečencov prijať 5-tisíc ľudí. Prioritu budú mať ženy, deti a ľudia, ktorým hrozí prenasledovanie zo strany talibov.

Nemecko pozastavilo pomoc Afganistanu

Nemecko v súvislosti s prevzatím moci Talibanom v Afganistane pozastavuje rozvojovú pomoc pre túto blízkovýchodnú krajinu. Oznámil to v utorok minister pre hospodársku spoluprácu a rozvoj Gerd Müller.

Podľa vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josepa Borrella Taliban vyhral vojnu a Európska únia s ním bude musieť hovoriť. Neznamená to však, že EÚ rýchlo pristúpi k oficiálnemu uznaniu vlády Talibanu. Podľa Borrella Únia pozastavuje rozvojovú pomoc Afganistanu, zvažuje však, či posilní humanitárnu pomoc pre túto krajinu.

Stoltenberg: Spoločné rozhodnutie

Rozhodnutie spojencov z NATO odísť z Afganistanu bolo spoločným rozhodnutím všetkých 30 členov Aliancie, zdôraznil v utorok generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Nasledovalo po tom, ako sa USA po dohode s Talibanom dosiahnutej v Dauhe vo februári 2020 rozhodli stiahnuť svoje jednotky výmenou za záväzky tohto hnutia, že zachová mier a nedovolí, aby v Afganistane opäť našli útočisko teroristické organizácie.

Podľa Stoltenberga je obsadenie Afganistanu Talibanom dôsledkom "zlyhania afganského vedenia".

Aj Turecko stavia múr

Turecko začalo na hraniciach s Iránom stavať betónový múr, ktorý má zabrániť prílevu utečencov z Afganistanu po tom, čo tam moc prebralo militantné hnutie Taliban.

Kanada neplánuje uznať vládu hnutia Taliban v Afganistane, pretože hnutie sa "násilím sa zmocnili krajiny a nahradili riadne zvolenú demokratickú vládu". V utorok to vyhlásil kanadský premiér Justin Trudeau.

Vyšetrujú ľudské ostatky v podvozku

Letectvo Spojených štátov (USAF) vyšetruje nález ľudských ostatkov v podvozku evakuačného lietadla, ktoré v nedeľu odletelo z Kábulu a neskôr pristálo v Katare. Informovala o tom v stredu televízia Sky News.

Počas odletu transportného lietadla typu C-17 Globemaster z Medzinárodného letiska Hámida Karzaja sa niekoľko jednotlivcov z davu ľudí pokúšajúcich dostať sa na jeho palubu pri rozjazde na štartovacej dráhe zachytilo o konštrukciu tohto stroja.

Ako pripomína Sky News, na zábere, ktorý sa stal v utorok virálnym v médiách a na sociálnych sieťach, sa v nákladnom priestore stroja C-17 Globemaster tlačilo viac ako 600 ľudí.

Podľa predstaviteľov americkej armády išlo o vôbec najvyšší počet ľudí na palube lietadla tohto typu za takmer 30 rokov, počas ktorých je v prevádzke. Na iných záberoch bolo vidieť, ako z lietadla padajú telá civilistov po tom, ako vzlietlo.

خیلی درد آور است افتادن ده ها تن هموطنانم از طیاره 😭😢🥲

Uverejnil používateľ Mirwais Khan Amiri Pondelok 16. augusta 2021

Úrad špeciálneho vyšetrovania amerického letectva (OSI) vo vyhlásení uviedol, že preskúmava všetky dostupné informácie týkajúce sa tohto letu a strát na životoch.

Bojovníci Talibanu v nedeľu prekvapujúco ľahko obsadili afganské hlavné mesto Kábul a zosadili vládu, dve desaťročia vojensky podporovanú Spojenými štátmi a NATO. Afganský prezident Ašraf Ghaní krátko predtým utiekol z krajiny.

nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier
Neprehliadnite

Podľa nemeckého prezidenta sú scény z letiska v Kábule hanbou pre Západ