Eastring zabezpečí, že Bulharsko a Srbsko budú môcť dostávať plyn aj v situácii, keď sa zastavia dodávky ruského plynu cez Ukrajinu. Odpadla by aj potreba stavať plánovaný ruský plynovod South Stream, ktorý má viesť z Ruska na Balkán cez Čierne more a ktorý sa má vyhnúť nestabilnej Ukrajine, povedal Mareček. Stavbu South Streamu tento rok v rámci protiruských krokov Európska komisia zablokovala.
Eastring by meral 570 kilometrov a viedol by v podstate terajšími plynovodnými trasami zo západoeurópskych uzlov cez Slovensko na Ukrajinu a odtiaľ do Rumunska a do Bulharska. Jeho kapacita by dosahovala až 20 miliárd metrov kubických ročne a mohol by prepravovať na Balkán buď plyn z Ruska, alebo zo Západu, povedal Mareček.
Nový plynovod by stál podľa Marečka odhadom 750 miliónov eur. Taký lacný by bol preto, lebo by spájal súčasný systém Eustreamu s nedostatočne využívaným plynovodom Sojuz z Ukrajiny do Rumunska. Novo by sa tak musel postaviť hlavne úsek cez Rumunsko, ktorý by sa pripájal na hlavný balkánsky plynovod vedúci k Čiernemu moru.
Predseda predstavenstva Eustreamu Tomáš Mareček. Zdroj: SITA/Ján Slovák
„Ekonomicky a strategicky to je pre túto časť Európy najlepšie riešenie,“ povedal Mareček. „Stálo by to len zlomok plánovaného rozpočtu South Streamu, Eastring by mohol prepravovať plyn obojsmerne, zabezpečil by regiónu alternatívnu trasu a zdroje plynu a zároveň by využil doterajšiu plynovodnú infraštruktúru v oblasti,“ vysvetlil šéf Eustreamu. Dodal, že viac podrobností oznámi Eustream o niekoľko týždňov a až potom bude o návrhu diskutovať s EÚ.
Rusko za posledných 10 rokov zastavilo dodávky plynu na Ukrajinu kvôli sporom o ceny a platby už trikrát. V rokoch 2006 a 2009 to narušilo i dodávky do krajín EÚ. Tohtoročné prerušenie sa zatiaľ na toku plynu do EÚ príliš neprejavuje.