Neexistuje možnosť rozpadu eurozóny, tvrdí šéf európskeho stabilizačného fondu (EFSF) Klaus Regling. Pre slabé rovnako ako silné krajiny by to totiž bola ekonomická katastrofa. Dodal však, že situácia v eurozóne je vážna.
"Nebezpečenstvo je nulové," odpovedal Regling na otázku denníka Bild, či sa eurozóna môže rozpadnúť. "Krach eura je nepredstaviteľný," dodal.
Žiadna krajina sa podľa neho z vlastnej vôle nevzdá eura. "Pre slabšie krajiny by to bola ekonomická samovražda podobne ako pre silnejšie krajiny. A politicky by Európa bez eura mala len polovičný význam."
Euro začiatkom týždňa prudko oslabilo po vyhlásení nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ktorá povedala, že spoločná európska mena sa nachádza vo výnimočne vážnej situácii. To viedlo člena Rady guvernérov ECB Ewalda Nowotneho ku kritike Merkelovej. Nowotny zdôraznil, že treba "rozlišovať medzi eurom ako menou a problémami jednotlivých krajín eurozóny".
Regling sa pridal k Merkelovej a uviedol, že "situácia je vážna". Dodal však, že Francúzsko a Taliansko rozhodne nie sú ohrozené.
Európsky stabilizačný fond (European Financial Stability Facility, EFSF) má formu akciovej spoločnosti so sídlom v Luxemburgu. Môže poskytovať záchranné úvery krajinám eurozóny, ktoré majú problémy s financovaním svojho dlhu. Spoločnosť vznikla 7. júla 2010, pričom pomoc môže poskytovať do konca júna 2013. Jej akcionármi sú štáty eurozóny. EFSF môže v prípade potreby vydať dlhopisy v celkovej hodnote 440 miliárd eur, za ktoré sa zaručia členovia eurozóny. Agentúry Fitch, Moody's aj Standard & Poor's udelili koncom septembra EFSF najvyšší rating AAA.
Objem prostriedkov v systéme na ochranu eura sa môže v prípade potreby zvýšiť, uviedol dnes člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) Axel Weber. Guvernér nemeckej centrálnej banky (Deutsche Bundesbank) je presvedčený, že euro prežije terajšiu dlhovú krízu.
Podľa Webera členské krajiny eurozóny dajú viac peňazí do záchranného systému, ak sa ukáže, že 750 miliárd eur je málo. Dodal, že opätovné zavedenie nemeckej marky nie je alternatívou k euru.
Weber uviedol, že krajiny eurozóny nesmú mrhať čas a musia okamžite začať znižovať svoje rozpočtové deficity. "Už sa zrealizovali prvé konsolidačné opatrenia," povedal Weber. "Teraz v nich treba pokračovať. V krajinách, ktorých fiškálnu pozíciu spochybňujú finančné trhy, rovnako ako v ostatných štátoch." Guvernér Bundesbank dodal, že dohoda EÚ týkajúca sa ročného znižovania deficitu prinajmenšom o 0,5 % HDP by mala byť skutočne minimálnou požiadavkou. Úspory v takomto rozsahu podľa neho nebudú mať negatívny vplyv na rast.
Foto na titulke - Flickr.com