Všetky najdôležitejšie ratingové agentúry pridelili eurovalu najvyššie možné hodnotenie. Presnejšie, prisľúbili na základe dostupných informácií prideliť ten najlepší rating prípadným budúcim dlhopisom Európskeho fondu finančnej stability (EFSF).

Euroval, ako sa mu ľudovo hovorí, sa tak bude môcť refinancovať lacnejšie a výhodnejšie než väčšina zakladajúcich krajín. Rating na úrovni AAA má totiž iba Nemecko, Francúzsko a Veľká Británia.

Podľa vyjadrenia agentúry Fitch by k prípadnému poklesu ratingu eurovalu mohlo dôjsť len v prípade, že by niektorá z členských krajín Európskej menovej únie nedodržala svoj prísľub financovania.

Z EFSF sa majú hradiť prípadné budúce pôžičky členským krajinám eurozóny podobné tým gréckym. Samotné Grécko ešte pod euroval nespadá, na jeho záchranu sa skladajú všetky členské krajiny s výnimkou Slovenska.

Ak sa v budúcnosti vyskytne ďalšia krajina, ktorá by mala mať problém s refinancovaním vlastného dlhu, EFSF si na trhoch požičia namiesto nej. Celý fond má tak slúžiť skôr ako zábezpeka stability spoločnej meny euro. V prípade potreby by mal byť fond schopný poskytnúť financovanie až do výšky 440 miliárd eur. Podiel Slovenska vo fonde je zhruba jedno percento.

Skôr, než fond poskytne pomoc, navštívia problémovú krajinu zástupcovia Európskej komisie, Európskej centrálnej banky a Medzinárodného menového fondu (MMF), aby zhodnotili, či pomoc skutočne potrebuje. Až potom by malo dôjsť k poskytnutiu pôžičky, no len v prípade, že krajina pristane na podmienky európskych inštitúcií a MMF. Krajina zároveň zaplatí EFSF za úver vyšší úrok, než budú mať samotné dlhopisy vydané fondom. Podľa šéfa EFSF Klausa Redlinga nie je pravdepodobné, že bude akákoľvek pomoc v blízkej budúcnosti vôbec potrebná.

Ilustračné foto na titulke - Profimedia