Aktualizované 28.10.2011 o 15:51 o ďalšie vyjadrenia Klausa Reglinga.

Čína by mohla hrať kľúčovú úlohu v záchrannom fonde eurozóny. Rozsah, v ktorom sa zapojí, bude závislý od záruky, ktoré by krajina pre investície od Európy dostala. S odvolaním sa na dvoch popredných poradcov čínskej vlády to dnes napísal denník Financial Times. O možnom zapojení najľudnatejšej krajiny sveta do snahy o záchranu európskeho finančného systému v Pekingu rokuje šéf záchranného fondu eurozóny EFSF Klaus Regling.

„Myslím, že EFSF dokáže ponúknuť dobrý a komerčne zaujímavý investičný produkt,“ povedal K. Regling. Dodal, že Čína za prípadnú podporu fondu nežiadala žiadne zvláštne ústupky. Regling predpokladá, že Čína bude pokračovať v nákupe dlhopisov vydávaných fondom. Neočakáva však rýchlu dohodu o podpore pri riešení dlhovej krízy.

Finančné trhy vo štvrtok pozitívne reagovali na dohody z mimoriadneho stredajšieho summitu, kde sa európski lídri dohodli na posilnení „palebnej sily" EFSF, oveľa výraznejšom zapojení súkromného sektora do pomoci Grécku a na pláne koordinovanej rekapitalizácie veľkých európskych bánk.

Zastavenie rozširovania dlhovej krízy do ďalších štátov eurozóny je dôležité pre európske krajiny i celosvetové hospodárstvo. Ďalšie prehĺbenie problémov by totiž mohlo priniesť eurozóne recesiu, ktorá by citeľne ovplyvnila zvyšok starého kontinentu a následne aj globálnu ekonomiku.

„Je v dlhodobom záujme Číny, aby Európe pomohla, pretože je naším najväčším partnerom. Hlavnou obavou čínskej vlády je, ako vysvetliť toto rozhodnutie vlastným ľuďom" povedal profesor Li Tao-kchuej, ktorý je členom výboru čínskej centrálnej banky pre menovú politiku. „Posledné, čo Čína chce, je, aby vyhodila vlastné bohatstvo a bola vnímaná len ako zdroj peňazí," dodal.

Čína má rezervy v zahraničných menách v hodnote zhruba 3,2 bilióna dolárov, pričom približne štvrtina balíku je v eurách. Krajina by mohla byť ochotná prispieť do EFSF či nejakého novo vzniknutého fondu 50 až 100 miliardami eur v rámci jej spolupráce s Medzinárodným menovým fondom, citoval denník zdroj blízky čínskemu vedeniu.

EFSF má vďaka garanciám vo výške 780 miliárd eur reálnu úverovú kapacitu 440 miliárd eur. Cez takzvaný pákový efekt chce únia jeho "palebnú silu" posilniť na zhruba bilión eur. Jedným z nástrojov má byť to, že sa investorom ponúkne poistenie na určité dlhopisy, druhým potom vznik špeciálneho fondu, do ktorého by mohli investovať práve aj krajiny ako Čína.

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP