Európu čaká náročná úloha znížiť infláciu a zároveň si udržať hospodársky rast a zachovať finančnú stabilitu, uviedol Medzinárodný menový fond (MMF) vo svojom aktualizovanom výhľade pre región.
Skrotenie inflácie, ktoré nepovedie k finančným turbulenciám a recesii, si bude vyžadovať sprísnenie makroekonomických politík a ich prispôsobenie meniacim sa finančným podmienkam, prísnejšiu finančnú reguláciu a dohľad a odvážnejšie reformy na strane ponuky, ktoré povedú k ozdraveniu po pandémii a energetickej kríze, uviedol MMF.
Predpoklady rastu na európskom kontinente
MMF počíta s tým, že rast ekonomiky Európy sa tento rok spomalí na 0,8 percenta z 2,2 percenta v roku 2022. V roku 2024 by sa mal potom opäť oživiť na 1,7 percenta. Predpoveď na tento je v porovnaní s októbrovou prognózou o 0,2 percentuálneho bodu vyššia a na budúci rok o 0,3 percentuálneho bodu nižšia.
Rozvinuté európske ekonomiky by mali tento rok expandovať o 0,7 percenta a na budúci rok o 1,4 percenta po +3,6 percenta v minulom roku. Hrubý domáci produkt rozvíjajúcich sa ekonomík (bez započítania Bieloruska, Ruska, Turecka a Ukrajiny) sa podľa MMF v roku 2023 zvýši o 1,1 percenta a v roku 2024 o 3 percentá. To znamená, že MMF v porovnaní so svojím októbrovým výhľadom pre Európu prognózu pre rozvinuté ekonomiky regiónu na tento rok zvýšil o 0,1 percentuálneho bodu a na budúci rok znížil o 0,3 percentuálneho bodu. Predpoveď pre rozvíjajúce sa ekonomiky znížil o 0,5, respektíve o 0,4 percentuálneho bodu.
MMF očakáva, že tempo rastu ekonomiky eurozóny tento rok klesne na 0,8 percenta z 3,5 percenta v roku 2022. V roku 2024 by sa potom malo zrýchliť na 1,4 percenta.
Z veľkých rozvinutých európskych ekonomík čaká podľa MMF tento rok pokles Nemecko (-0,1 percenta) a Spojené kráľovstvo (-0,3 percenta). Obe ekonomiky sa na budúci rok oživia a expandujú o 1,1 percenta, respektíve o jedno percento. Francúzsky HDP tento rok stúpne o 0,7 percenta, rovnako ako aj taliansky, španielska ekonomika by si mala polepšiť až o 1,5 percenta. V roku 2024 sa tempo ich rastu zrýchli na 1,1 percenta, 0,8 percenta, respektíve 2 percentá.
MMF očakáva, že rast slovenskej ekonomiky sa v roku 2023 spomalí na 1,3 percenta z 1,7 percenta v minulom roku, a potom v roku 2024 akceleruje až na 2,7 percenta.
Situácia Ruska a Ukrajiny
Ruská ekonomika sa podľa MMF tento rok vráti k miernemu rastu (+0,7 percenta) po poklese o 2,1 percenta v roku 2022. V roku 2024 by mala expandovať o 1,3 percenta.
Ekonomiku Ukrajiny tvrdo zasiahla útočná vojna, ktorú proti krajine vedie Rusko. Odhaduje sa, že HDP sa v minulom roku prepadol o 30,3 percenta. Tento rok by mal klesnúť o ďalšie 3 percentá. MMF prognózu na budúci rok nezverejnil.
Ďalším kľúčovým predpokladom, z ktorého vychádzajú predpovede MMF, je, že nepríde k ďalšej eskalácii vojny na Ukrajine ani sankcií, ktoré s ňou súvisia. To by malo spôsobiť, že ceny energií a ďalších komodít budú naďalej klesať v súlade s aprílovými projekciami MMF pre svetovú ekonomiku (World Economic Outlook).
Prognózy a politika
MMF počíta s tým, že tvorcovia politík budú pokračovať v prijímaní opatrení na zníženie inflácie, čo zmierni potrebu výraznejšieho sprísnenia, a potom aj prudšieho spomalenia rastu ekonomiky. To znamená, že viaceré centrálne banky vrátane Európskej centrálnej banky budú pokračovať v sprísňovaní menových politík a/alebo budú držať ich reštriktívne nastavenie počas dlhšieho obdobia. Pokračovať by mala aj mierna fiškálna konsolidácia a prípadné ďalšie finančné stresy budú pod kontrolou.
MMF predpokladá, že spomalenie súkromného dopytu v roku 2023 bude spomedzi rozvíjajúcich sa európskych ekonomík citeľné predovšetkým v Maďarsku a Poľsku a spomedzi rozvinutých ekonomík v Rakúsku, na Cypre, v Grécku, na Islande, v Slovinsku a Spojenom kráľovstve.
Inflácia v Európe sa podľa MMF v roku 2023 spomalí na 10,4 percenta a v roku 2024 na 6,3 percenta z 15,2 percenta v roku 2022. Tempo rastu spotrebiteľských cien v eurozóne by sa tento rok malo znížiť na 5,3 percenta a na budúci rok na 2,9 percenta z 8,4 percenta v minulom roku.