Európu čaká po začatí obchodovania na burzách v budúcom roku najväčší presun obchodov s akciami za viac ako 20 rokov. Kým hráči na trhu dúfajú, že vďaka rokom príprav od doby, kedy si Británia odhlasovala odchod z EÚ, bude prechod väčšiny obchodov s aktívami v eurách, ako sú akcie a deriváty, relatívne hladký, dlhodobý vplyv je neistý. Uviedla to agentúra Reuters.

„Je to ako veľký tresk a je to jedna z vecí, ktorú trh doteraz naozaj nepoznal," povedal šéf obchodnej platformy s akciami Aquis Exchange Alasdair Haynes. „Doslova sa všetko presunie v konkrétny deň a my sa musíme modliť k Bohu, aby nenastala na trhu nejaká mimoriadna udalosť, ktorá by vytvorila vysoké objemy," dodal.

WA 4 Brusel - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová (vpravo) a britský premiér Boris Johnson počas ich stretnutia v rámci pracovnej večere k pobrexitovej dohode v Bruseli 9. decembra 2020. Obaja politici sa v stredu dohodli, že do nedele rozhodnú, či sa oplatí pokračovať v rozhovoroch o brexite, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na Úrad britského premiéra na Downing Street. Johnson a von der Leyenová podľa Downing Street absolvovali v stredu na pracovnej večeri v Bruseli d
Neprehliadnite

Európska únia a Británia zverejnili svoju pobrexitovú dohodu

Obchodná dohoda medzi EÚ a Britániou dohodnutá minulý týždeň stanovuje pravidlá pre odvetvia, ako je rybolov a poľnohospodárstvo, nepokrýva ale britský finančný sektor, ktorý je oveľa väčší. To znamená, že automatický prístup na finančné trhy EÚ 31. decembra skončí. Nasledujúce dni tak poskytnú prvú ochutnávku dopadov presunu a regulátori na oboch stranách Lamanšského prielivu budú prvý obchodný deň nového roka v strehu. Tým dňom je 4. január.

EÚ chce znížiť závislosť finančných služieb na londýnskej City a viac obchodov s eurovými aktívami presunúť do Frankfurtu nad Mohanom, Paríža, Amsterdamu a ďalších finančných centier v únii. To rozdelí európske akciové, dlhopisové a derivátové trhy na dva samostatné obchodné systémy.
Banky v EÚ musia od 4. januára s akciami v eurách obchodovať vo vnútri únie, čo ich núti, aby prešli z platforiem prevádzkovaných v Londýne na platformy, ktoré sa novo prevádzkujú z EÚ, napríklad z Amsterdamu alebo Paríža.

KK7 Londýn - Britský premiér Boris Johnson prichádza na Downing Street po zasadnutí vládneho kabinetu 15. decembra 2020 v Londýne. FOTO TASR/AP
Britain's Prime Minister Boris Johnson returns to Downing Street after attending the government's weekly Cabinet meeting at the Foreign and Commonwealth Office, in London, Tuesday, Dec. 15, 2020. (AP Photo/Alberto Pezzali)
Neprehliadnite

Británia aj napriek dohode s EÚ pocíti negatívne následky brexitu

Väčšina akcií stále obchoduje na svojich domovských burzách. Londýnske platformy sa však podieľajú na takmer všetkom cezhraničnom obchodovaní s akciami v zostávajúcich 27 štátoch EÚ. Podľa údajov CBOE Europe, jedného z prevádzkovateľov platforiem, to v októbri činilo súhrnne 8,6 miliardy eur  denne, čo bola štvrtina všetkých európskych obchodov. Prezident CBOE Europe David Howson upozornil, že takmer všetky cezhraničné európske obchody s akciami sa musia cez noc prepnúť.
Naposledy sa tak rýchla zmena z hľadiska objemu uskutočnila v roku 1998 pri obchodovaní s nemeckými dlhopismi. Obchodníkov z burzy LIFFE v Londýne vtedy pretiahli lacnejšie elektronické obrazovky do Frankfurtu.

Je to najväčší presun obchodov s jednotlivými akciami prinajmenšom za dve desaťročia," dodal Howson. Ďalším zo zlatých baní pre Londýn sú obchody s derivátmi vradoch biliónov eur. Britská centrálna banka už varovala, že môže byť narušené obchodovanie s úrokovými swapmi v hodnote 200 miliárd USD, pretože banky pôsobiace v Británii a v EÚ musia obchodovať v rámci svojej vlastnej jurisdikcie alebo na schválených platformách v New Yorku. Prvý obchodný deň v januári môže byť podľa CBOE a Aquis pokojný, pretože niektorí obchodníci sa môžu rozhodnúť, že sa zatiaľ budú držať stranou a počkajú, až sa situácia urovná, čo by výrazne znížilo objem obchodov. Z dlhodobého hľadiska sa pozornosť zameria na to, ako objemy vzrastú v rámci EÚ a ako v Británii ďalej klesnú. „Nie je to začiatok konca Londýna, ale pre Britániu je to veľká škoda a veľký vlastný gól," dodal Haynes.