Zdroj: SITA / AP
Najpočetnejšiu akciu podľa očakávania ohlásili Drážďany, kde sa v sobotu na výzvu nemeckého protiislamského hnutia Vlasteneckí Európania proti islamizácii Západu (Pegida) zišlo približne 8-tisíc ľudí. Akcia však nenaplnila odhady organizátorov, ktorí pôvodne avizovali až 15-tisíc účastníkov.
Na situáciu dohliadalo tisíce policajtov s vodnými delami, zásah ale nebol nutný. Zástupcovia hnutia Pegida v Drážďanoch vyzvali k uzatvoreniu a dôslednej kontrole vonkajších aj vnútorných hraníc Európskej únie.
Podľa nich je súčasná utečenecká kríza sťahovaním národov, ktorá nijako nesúvisí s útekom pred vojnou, ale je motivovaná snahou o osobný prospech utečencov. Prejavy sprevádzalo skandovanie „zavrieť hranice“ a „odsunúť utečencov“.
Na akcii Pegidy sa na veľkoplošnú obrazovku premietal v priamom prenose aj pražský prejav Martina Konvičky z hnutia Islam v ČR nechceme, zazneli aj slová od priaznivcov Pegidy z Maďarska, Slovenska a Holandska.
Česko-slovenský pochod
Na bratislavské zhromaždenie proti islamu zavítalo niečo vyše stovky ľudí. Rečníci, vrátane podpredsedníčky českého Bloku proti islamu Jany Volfovej, kritizovali príchod migrantov do Európy. Demonštráciu v Bratislave zorganizovalo málo známe slovenské hnutie Odvaha – Veľká národná a proruská koalícia, ktoré sa bude uchádzať o hlasy voličov v marcových parlamentných voľbách.
Líder hnutia Ján Pavliš vyzdvihol, že bežní Európania sa dokázali spojiť za záujmy národných štátov a tradičných hodnôt. Podľa J. Pavliša je najvyšší čas postaviť sa proti svojvôli politikov, ktorí dopustili násilnú a nelegálnu islamizáciu národných európskych štátov.
„Títo ľudia predstavujú vážnu hrozbu pre slobodu a bezpečnosť Európy,“ vyslovil sa na adresu migrantov. Ľuďom v núdzi podľa J Pavliša treba pomôcť, neznamená to však, že by Európa mala neobmedzene prijímať utečencov z celého sveta.
„Nie sme xenofóbni, len sa obávame o budúcnosť svojej krajiny. Nechceme, aby nám cudzinci diktovali a my sme sa im museli prispôsobiť. Páchajú násilné a majetkové trestné činy. My sme tu doma,“ uzavrel J. Pavliš.
Zdroj: SITA / Marko Erd
Prahou v sobotu podľa policajných odhadov prešlo približne 500 odporcov islamu pri protestnom pochode z Vítězného na Loretánske námestie. Pochod sa obišiel bez incidentov.
Počas prejavov v záverečnej fáze demonštrácie však bol jeden z účastníkov zatknutý, keď vytiahol pištoľ na poplašné náboje a vystrelil. Na akcii v dolnej časti Václavského námestia sa zišlo podľa polícia približne 1 200 ľudí, organizátori hovoria o viac ako dvojnásobnom počte.
V Amsterdame po prvý raz
V centre Varšavy prišlo na demonštráciu približne 2-tisíc účastníkov, zatiaľ čo na neďalekú manifestáciu antifašistov a stúpencov liberálnej migračnej politiky sa zišiel asi stočlenný dav. Ani tam polícia zasahovať nemusela, obe demonštrácie trvali asi hodinu a boli pokojné.
V holandskom Amsterdame však sprevádzali demonštrácie problémy, polícia musela niekoľkých ľudí zadržať. Demonštráciu zorganizovala holandská odnož nemeckej Pegidy. V Amsterdame sa takýto protest podľa agentúry AP konal vôbec po prvý raz.
Na námestie pri mestskej radnici prišlo asi 200 priaznivcov Pegidy, ktorých bolo menej ako ich ľavicových odporcov a hliadkujúcich policajtov. Obe znepriatelené skupiny sa následne stretli, rozdeliť ich musela jazdecká polícia a jednotky ťažkoodencov.
Zdroj: SITA / AP
Bývalý veliteľ cudzineckej légie
V Calais sa v sobotu aj napriek zákazu francúzskych úradov zišlo asi 150 demonštrantov. Polícia vyzvala demonštrantov k rozchodu, následne došlo k niekoľkým potýčkam, pri ktorých bol použitý aj slzný plyn. Zadržaných bolo asi desať ľudí.
Medzi zadržanými je podľa agentúry AFP aj francúzsky brigádny generál Christian Piquemal, ktorý v minulosti velil Cudzineckej légii.
V Calais je situácia dlhodobo vyhrotená, pretože sa tu utáborilo niekoľko tisíc migrantov, ktorí sa snažia dostať do Veľkej Británie. V súčasnosti žije v tábore podľa ministerstva vnútra približne 3 800 migrantov.
Menšie akcie nacionalistov sú hlásené aj z Írska, Dánska, Fínska a Estónska.
Zdroj: SITA / AP
Pozdravy z Austrálie
Šesť konzervatívnych skupín občanov demonštrovalo aj v austrálskom meste Canberra na podporu nemeckého hnutia Pegida, informovala o tom tlačová agentúra DPA. "Prišiel som sem ako jednotlivec, ktorý je proti islamizácii Austrálie a Západu," povedal developer zo Sydney Brian Donnelly na zhromaždení pred parlamentom v Canberre.
"Vítam všetkých ľudí, ktorí sú ochotní zaradiť sa do spoločnosti, ale v poslednom čase vidím, že do austrálskej kultúry sa vkráda vplyv islamu," dodal developer. Demonštrant tiež uviedol, že toto zhromaždenie v Canberre je jeho vôbec prvou politickou akciou v živote.
Zúčastnilo sa jej celkovo približne 400 ľudí. "Nie sme rasisti. Islam nie je rasa. Je to spiatočnícka protizápadná politická ideológia, ktorá nenávidí naše demokratické hodnoty a ovláda mnohé krajiny," povedal 72-ročný developer.
Organizátor demonštrácie John Bolton vysvetlil, že šesť skupín občanov sa zhromaždilo na podporu Pegidy v Nemecku, pričom ide o prvé takého podujatie organizované v Austrálii. "Pre islam nie je v Austrálii miesto. Islam dovoľuje mužovi udrieť manželku alebo oženiť sa so šesťročným dieťaťom. Je to totalitná ideológia," dodal organizátor a právnik J. Bolton.
"Máme pod kontrolou hranice, ale prehrávame bitku vo vnútri samotnej krajiny. Uzatvárajú sa tu manželstvá s deťmi a mrzačia tu aj ženské genitálie. Takúto Austráliu si neželám," doplnil.