Niektoré členské štáty Európskej únie, najmä Francúzsko a Nemecko, môžu pre zhoršenie vzťahov s USA zvážiť čiastočný návrat k dovozu plynu z Ruska.

Skvapalnený zemný plyn (LNG) zo Spojených štátov pomohol zaplniť výpadok ruských dodávok do Európy počas energetickej krízy. V EÚ ale rastú obavy, že Washington by ho mohol využiť ako páku pri colných rokovaniach.

„Ak na Ukrajine nastane rozumný mier, mohli by sme sa vrátiť k tokom 60 miliárd kubických metrov ročne, vrátane LNG,“ uviedol viceprezident francúzskej spoločnosti Engie Didier Holleaux. Rusko by mohlo bloku dodávať približne 20 až 25 percent jeho spotreby plynu, teda menej ako 40 percent pred konfliktom na Ukrajine.

Šéf francúzskeho ropného koncernu TotalEnergies Patrick Pouyanne varoval Európu pred nadmerným spoliehaním sa na americký plyn. „Musíme diverzifikovať, potrebujeme mnoho trás,“ uviedol s tým, že „starý kontinent“ by sa mohol vrátiť k dovozu plynu z Ruska.

Výkonný riaditeľ spoločnosti InfraLeuna Christof Guenther poznamenal, že firmy sú „v ťažkej kríze a nemôžu čakať“.

„Potrebujeme ruský plyn, potrebujeme lacnú energiu bez ohľadu na to, odkiaľ pochádza. Nord Stream 2 potrebujeme, pretože musíme udržať náklady na energie pod kontrolou,“ doplnil generálny riaditeľ firmy Leuna-Harze Klaus Paur.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Dovoz skvapalneného zemného plynu do Európy bude tento rok atakovať rekord