Európska komisia schválila liek na rakovinu Tevimbra od spoločnosti BeiGene, čím sa stal prvým liečivom svojho druhu vyvinutým v Číne, ktorý bude dostupný na západnom trhu, píše agentúra Bloomberg.

BeiGene a Novartis aj napriek schváleniu ukončili partnerstvo, do ktorého vstúpili v roku 2021 za účelom vývoja lieku. Akcie BeiGeneu klesli v stredu na burze v Hongkongu až o 4,5 percenta, zatiaľ čo akcie obchodované v Šanghaji klesli o 4,4 percenta, čo je najviac za posledných šesť týždňov.

Tevimbra bola schválená na liečbu dospelých trpiacich rakovinou pažeráka, ktorá sa po prvotnej liečbe zhoršila. Liek patrí do skupiny takzvaných inhibítorov PD-1 podobným lieku Keytruda od spoločnosti Merck & Co. Tie na boj proti nádorom využívajú imunitný systém pacienta. Schválenie užívania Tevimbry v súčasnosti posudzuje aj americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv.

BeiGene patrí medzi rad čínskych biotechnologických firiem, ktoré vznikli v minulom desaťročí, keď sa Peking pustil do reformy zdravotnej starostlivosti s cieľom podporiť rozvoj farmaceutického priemyslu v krajine. Spoločnosť sa v roku 2019 zapísala do dejín, keď sa jej liek proti rakovine krvi Brukinsa stal prvým čínskym liekom proti rakovine schváleným v Spojených štátoch.

Ďalšie dôležité správy

Pre deti na Slovensku v Bratislave pripravia modernejšie onkologické lieky.
Neprehliadnite

Bude liek Zolgensma dostupný pre všetkých pacientov? Právo na drahé lieky otvára etické otázky