Európsky parlament už tento rok nestihne schváliť prípadnú dohodu medzi Európskou úniou a Britániou, podľa ktorej sa mali obchodné a ďalšie vzťahy oboch strán riadiť od začiatku januára. Europoslanci konštatovali, že na preštudovanie a schválenie dokumentu nebudú mať dostatok času, aj keby Brusel a Londýn v najbližších hodinách či dňoch dohovor nakoniec podpísali. Rokovacie tímy medzitým pokračujú v rozhovoroch, ponúkané ústupky v zostávajúcich sporných otázkach však zatiaľ zhodu nepriblížili.
Obe strany ani po mesiacoch rozhovorov nedospeli ku kompromisu ohľadom prístupu úniových rybárov do britských vôd či ohľadom spoločných pravidiel hospodárskej súťaže. Prechodné obdobie vyprší posledný tohtoročný deň a po jeho konci už sa Británia nebude riadiť právom Únie. Europoslanci minulý týždeň oznámili, že hraničným termínom pre uzatvorenie dohody, aby ju stihli schváliť, je nedeľa 20. decembra.
Česko a Poľsko rušia lety z Británie, kde sa šíri nový kmeň koronavírusu
,,Európsky parlament robil všetko, čo bolo v jeho silách, aby udelil svoj súhlas do konca prechodného obdobia, a je pripravený podniknúť akýkoľvek krok, aby minimalizoval negatívny dopad na občanov a firmy," napísal dnes na twitteri brexitový koordinátor EP David McAllister po stretnutí skupiny zaoberajúce sa vzťahy s Britániou. Jeho kolegyňa a šéfka parlamentných socialistov Iratxe Garcíaová podotkla, že ak by vyjednávania v najbližších dňoch dospeli k dohode, bude na Európskej komisii, aby našla cestu, ako preklenúť obdobie od začiatku roka do ratifikácie dohody.
Diplomati niektorých úniových krajín pritom hovoria o možnosti, že by dohoda mohla začať platiť v rámci takzvaného predbežného vykonávania aj bez súhlasu parlamentu, ktorý by ju mohol schváliť až dodatočne v januári. Túto variantu však rad europoslancov odmieta, lebo im podľa nich výrazne sťažuje prípadné odmietnutie zmluvy.
Vyjednávači oboch strán dnes pokračujú v snahe priblížiť zhodu v otázkach práv na rybolov v britských vodách či štandardov dodržiavaných britskými firmami. Podľa úniových zdrojov cez víkend ponúkol hlavnú vyjednávač EÚ Michel Barnier možnosť, že by sa rybári z členských krajín vzdali väčšieho podielu na úlovkoch než boli doteraz ochotní, ani tento ústupok však Londýn nepresvedčil. ,,Víkendová ponuka EÚ bola veľmi veľkorysá a krajiny ako Francúzsko, Holandsko, Dánsko, Belgicko a Írsko sotva urobia ďalšiu," povedal televízii RTE írsky minister zahraničia Simon Coveney.
Karanténa je od polnoci povinná pre všetkých prichádzajúcich z Británie
Obe strany naďalej tvrdia, že sa chcú o dohodu pokúšať do poslednej chvíle, ale sú pripravené zaobísť sa aj bez nej. Ak sa dvadsaťsedmička európskych krajín do konca roka nedohodne s Britániou na usporiadaní budúcich obchodných vzťahov, skomplikujú od januára obchod cez Lamanšský prieliv clá a kvóty. To bude podľa ekonómov ďalšia rana pre hospodárstvo postihnuté koronavirusovou krízou, na ktoré môže mať navyše vplyv šírenie novej mutácie vírusu v Británii.