Európsky parlament jasnou väčšinou hlasov schválil baik 672,5 miliárd eur, ktorý má krajinám Európskej únie pomôcť z koronavérusovej krízy. Vyplýva to z dnes oznámených výsledkov utorkového hlasovania. Štáty by podľa europoslancov mali peniaze venovať nielen na zmiernenie následkov pandémie, ale aj na ekologické či digitálne priority. Aby mohol byť krízový fond spustený, musí každá členská krajina schváliť navýšenie stropu spoločných výdavkov.
Schválený balík je zásadnou súčasťou fondu obnovy o celkovom objeme 750 miliárd eur, na ktorý si Európska komisia plánuje vziať bezprecedentnú pôžičku na finančných trhoch. Poslanci takzvaný nástroj na podporu oživenia a odolnosti schválili hlasmi takmer všetkých parlamentných skupín: pre sa vyslovilo 582 zákonodarcov, proti bolo 40 a 69 sa hlasovania zdržalo.
Najdemokratickejšie na svete je Nórsko, Slovensko je na 47. mieste
Komisia bude peniaze rozdeľovať členským krajinám na základe ich národných plánov reflektujúcich požiadavky Bruselu. ,,Treba mať na pamäti, že to nie je bankomat, ale nástroj, ktorý vyžaduje úplnú transparentnosť a prístup k informáciám," odkázal členským štátom liberálne spravodajca návrhu Dragos Pislaru. Podmienky schválené poslancami počítajú so šiestimi piliermi, do ktorých by krajiny mali únijné peniaze investovať. Je medzi nimi podpora prechodu ku klimaticky šetrné ekonomike, digitalizácia, stimuly pre firmy postihnuté krízou, sociálna pomoc pre nejzasiahnutejších obyvateľov, posilnenie zdravotnej starostlivosti a podpora mladých ľudí.
Najväčšími príjemcami z fondu budú Taliansko a Španielsko. Fond by mohol začať fungovať v druhej polovici roka. Nariadenie schválené europoslancami však ešte musia potvrdiť aj členské štáty, s ktorými sa na jeho podobe zástupcovia EP už predbežne dohodli. Každá jednotlivá krajina potom musí odsúhlasiť navýšenie stropu rozpočtových zdrojov, ktoré umožnia spoločný dlh v najbližších rokoch splácať.