Európsky parlament dal v utorok zelenú nástroju, ktorého cieľom je zabrániť hospodárskemu vydieraniu alebo zastrašovaniu Európskej únie či členských štátov zahraničnými aktérmi. Nové opatrenia majú umožniť dvadsaťsedmičke na takéto nekalé praktiky účinne a rýchlo reagovať.
Nástroj, ktorý má zabrániť cudzím krajinám v hospodárskom vydieraní EÚ, v pléne podporilo 578 europoslancov, 24 bolo proti a 19 sa zdržalo.
„Doba, keď sme všetci hrali podľa rovnakých pravidiel, skončila..., teraz máme roztrieštený stav globalizácie, kde rôzne krajiny majú rôzne záujmy a nehrajú podľa spravodlivých pravidiel," zdôvodnil v pondelkovej rozprave spravodajca návrhu Bernd Lange. „Potrebujeme obranné opatrenia, ktoré zabezpečia, že budeme môcť obhajovať svoje ekonomické záujmy," dodal predseda výboru EP pre medzinárodný obchod.
„Nástroj je okrem iného priamou reakciou na čínsky nátlak na Litvu v roku 2021, ktorá sa vtedy opovážila nazvať svoje taiwanské veľvyslanectvo taiwanským," uviedla česká europoslankyňa za Pirátsku stranu Markéta Gregorová, ktorá je spravodajkyňou zahraničného výboru k tomuto nástroju. „Nástroj nám umožní konať ako EÚ jednotne, rýchlejšie a efektívnejšie v prípade, že jedného z nás ekonomicky napadnú," doplnila.
Zároveň si však myslí, že teraz schválený predpis je oproti pôvodnému návrhu Európskej komisie z konca roka 2021 „oslabený a vypitvaný" Radou EÚ, teda členskými krajinami. Na konečnej podobe návrhu sa štáty únie a europarlament dohodli tento rok v júni. Po utorkovom rozhodnutí pléna EP je ešte potrebný záverečný súhlas hlavných miest.
Nový predpis počíta s tým, že sa EÚ v prípade zisteného nátlaku pokúsi s úradmi daného štátu nadviazať dialóg. Ak neuspeje, môžu nasledovať konkrétne protiopatrenia, napríklad v podobe uvalenia ciel, obmedzenia obchodnej výmeny či prístupu k verejným zákazkám.