Poslanci Európskeho parlamentu schvália hlavné body reformy spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP), ktorá vstúpi do účinnosti v roku 2023.
Väčšia šetrnosť k životnému prostrediu
Chystané zmeny sa snažia mimo iného o väčšiu šetrnosť k životnému prostrediu, zaistenie väčšej transparentnosti v prideľovaní únijných dotácií a zvýšení pripravenosti poľnohospodárskeho sektoru na prípadne krízy či výkyvy na trhu.
Na pôde Európskeho parlamentu sa bude debatovať aj o situácii v Bielorusku a migračnej kríze na poľsko-bieloruských hraniciach.
Predajcovia zneužívajú situáciu a cena hnojív stúpa, agrárna komora vydala odporúčanie
Vlády členských štátov majú v rámci nových pravidiel vyčleňovať minimálne štvrtinu prostriedkov z priamych dotácií na ekologické poľnohospodárstvo. V rámci takzvaných ekoschém takto bude možné získať peniaze na skvalitňovanie pôdy, zadržiavanie vody v krajine či podporu rozmanitosti druhov.
Lepšie podmienky pre zamestnancov
Minimálne desať percent pridelených prostriedkov má plynúť malým a stredným podnikom a tri percentá mladým poľnohospodárom. Dobrovoľné bude pre členské štáty zastrešovanie dotácií podľa veľkosti podnikov.
Reforma má tiež mimo iného zaistiť lepší dohľad nad pracovnými podmienkami zamestnancov v poľnohospodárstve. Zavedenie stálej krízovej rezervy má umožniť pomoc farmárom v prípade nestability trhu.
Debata o Bielorusku sa zameria na bezpečnostné a humanitárne aspekty súčasnej migračnej krízy na hraniciach Bieloruska s Poľskom a pobaltskými krajinami.