Zákazníci v krajinách Európskej únie by mali dostať právo na opravu zakúpených výrobkov v rámci jasne definovanej doby ich životnosti, zhodli sa počas končiaceho plenárneho zasadnutia poslanci Európskeho parlamentu. Únia má podľa nich zároveň záväznými pravidlami prinútiť výrobcov, aby sa v snahe predať čo najviac produktov nesnažili ich životnosť umelo skracovať. Európsky blok má stanoviť k roku 2030 záväzné ciele pre recykláciu výrobkov a obalov, uviedli.

Europoslanci reagovali na minuloročnú iniciatívu Európskej komisie, ktorá prišla s takzvaným akčným plánom pre obehové hospodárstvo. Brusel tak chce čo najviac obmedziť produkciu odpadov zo všetkých typov výrobkov a ich obalov, od elektroniky cez stavebníctva po textil. Recyklované materiály tvoria podľa štatistík EK v súčasnosti okolo 12 percent zdrojov používaných výrobcovia v EÚ, čo chce komisia aj EP zásadne zmeniť.

EP vo svojej správe schválenej v stredu jasnou väčšinou hlasov vyzval komisiu k rýchlemu stanoveniu záväzných cieľov, ktoré by na konci tohto desaťročia viedli k zvýšeniu podielu recyklovaných materiálov a zároveň znížili využívanie prírodných surovín. ,,Ide hlavne o to, aby sme využívali menej prírodných zdrojov," vyhlásil spravodajca schváleného návrhu Jan Huitema z liberálnej frakcie EP.

Brexit
Neprehliadnite

Brexit bude stáť EÚ približne 0,5 percenta HDP, ale Britániu až 2,5 percenta

Komisia by podľa europoslancov tiež mala stanoviť jasné kritériá pre ekodizajn výrobkov. Telefóny, domáce spotrebiče, detské hračky aj ďalšie produkty by mali byť čo najľahšie opraviteľné a čo najviac ich častí recyklovateľných. Poslanci chcú, aby únijná exekutíva prišla s normou, ktorá by výslovne zakazovala výrobcom snažiť sa pomocou softvérových či iných úprav o to, aby spotrebiče prestali fungovať alebo boli zastarané krátko po skončení záruky. Všetky výrobky by takisto mali byť opatrené digitálnym štítkom obsahujúcim informácie, ako ich opraviť či akú majú ekologickú stopu.

,,Plán je dostatočne komplexný a zároveň uskutočniteľný. Ak sa chceme postarať o to, že naša planéta bude miesto na život aj pre naše deti, musíme menej plytvať jedlom, recyklovať viac obalov a znížiť odpady v stavebníctve," komentoval schválený návrh podpredseda EP Marcel Kolaja z frakcie zelených, ktorá volá po čo najprísnejších limitoch pre recykláciu. Plán predložený vlani komisiou je súčasťou Zelenej dohody pre Európu, s ktorej pomocou chce šéfka EK Ursula von der Leyenová prispôsobiť európske hospodárstvo prísnym klimatickým cieľom.