Zatiaľ jedinú naplno rozbehnutú stavbu jadrovej elektrárne na starom kontinente možno vidieť vo Fínsku. Olkiluoto 3 stavia francúzska Areva. A trápi sa. Na začiatku sa firma zaviazala postaviť elektráreň za tri miliardy eur. No dodávateľ mešká a cena rastie.

Francúzsko sa do výstavby atómky v lokalite Flamanville pustilo koncom roka 2007. Použiť chce rovnaký typ reaktora, pre aký sa rozhodli severania. Ide o ten istý typ reaktora, ktorý pre novú slovenskú elektráreň favorizuje Robert Fico. Momentálne je to jediný licencovaný európsky typ, ktorý prichádza do úvahy. Súťažiť s ním budú môcť zrejme iba Rusi.

Ruský Atomstroyexport – v konzorciu s Arevou – koncom roka 2007 získal zákazku za štyri miliardy eur na výstavbu dvoch blokov systému VVER 1 000 v bulharskom Belene. Práce sa majú skončiť do roku 2014. V rovnakom termíne a rovnakej lokalite má stáť aj celkom nová atómka, ktorú Bulhari budujú spoločne s nemeckým RWE. Okrem toho, Bulhari uvažujú o obnovení odstavených blokov elektrárne Kozloduj. Tú krajina, podobne ako Slovensko, odstavila po vstupe do EÚ. No prístupová zmluva jej umožňuje v prípade krízy obnoviť prevádzku.

V Rumunsku sa na projekte Cernavoda stretla silná zostava energetických firiem. Nuclearelectrica, ArcelorMittal, ČEZ, Electrabel, Enel, Iberdrola a RWE sa vlani na jar dohodli, že postavia a budú prevádzkovať dva 750-megawatové bloky. Malo by ich to stáť 2,3 miliardy eur.

Ďalší rozostavaný európsky projekt – Mochovce – nemal na výber, koho si zavolať na dokončenie systému. Lebo bol začatý s ruskou technológiou. A hoci Slovenské elektrárne neprijali ponuku štvorčlenného konzorcia Atomstroyexport, Škoda JS, Inžinierske stavby a Enseco, bez Rusov sa nezaobídu. Manažovať dostavbu Mochoviec chce taliansky Enel, akcionár Slovenských elektrární. Čaká, že ho to vyjde lacnejšie. Náklady sa odhadujú na 2,8 miliardy eur.

Energetický koncern E.ON by zasa rád postavil dve nové atómky vo Veľkej Británii. Tam sa chystá stavať aj francúzsky EdF, ktorý vlani kúpil firmu British Energy, najväčšieho výrobcu a prevádzkovateľa jadrových elektrární na ostrovoch. Vo Veľkej Británii sa aktivizuje aj ďalší nemecký hráč, koncern RWE.