Európsky hospodársky a sociálny výbor (EHSV), poradný orgán Európskej komisie, na svojej výročnej konferencii v Bruseli poukázal na to, že EÚ musí urobiť viac pre riešenie energetickej chudoby a ochranu svojich zraniteľných občanov.
V poradí už tretia konferencia o energetickej chudobe, ktorú EHSV usporiadal 19. júla v Bruseli, poukázala na nové alarmujúce údaje. EHSV upozornil na skutočnosť, že energetická chudoba sa týka až 42 miliónov ľudí v EÚ (9,3 percenta Európanov), ktorí si nemôžu dovoliť dostatočne vykurovať svoje domovy. A preto EHSV vyzýva na stanovenie jasnej celoúnijnej stratégie, v rámci ktorej sa všetky politické úrovne, miestna, národná a európska, stretnú a budú sa navzájom podporovať, aby spoločným úsilím tento fenomén zmiernili.
Podľa údajov štatistického úradu EÚ (Eurostat) z júna tohto roka bola situácia o niečo lepšia v rokoch 2020 a 2021, keď energetická chudoba postihovala odem percent, respektíve 6,9 percenta obyvateľstva, ale v posledných niekoľkých mesiacoch bezprecedentný nárast cien energií v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu situáciu sťažili oveľa väčšiemu počtu ľudí.
„Tieto čísla sú otrasné a tento stav je neprijateľný. Je zrejmé, že doteraz zavedené opatrenia nefungovali. Potrebujeme novú dohodu podporovanú silnou politickou vôľou, kde všetky úrovne riadenia budú tlačiť rovnakým smerom,“ opísala situáciu Baiba Miltovičová, predsedníčka Sekcie dopravy, energetiky, infraštruktúry a informačnej spoločnosti (TEN) v rámci EHSV.
Podľa účastníkov konferencie o energetickej chudobe plán REPowerEU na odpútanie sa od závislosti od dodávok ruskej energie nestačí a pozornosť EÚ sa musí čoraz viac zameriavať na obnoviteľné zdroje a miestne energetické komunity.
S cieľom riešiť energetickú chudobu EHSV navrhuje: vytvorenie mechanizmov na kontrolu inflácie a reformu súčasného trhu s elektrickou energiou; znižovanie spotreby energie zavedením opatrení, ktoré trvalo znížia dopyt po energii; zvýšenie investícií do obnoviteľných zdrojov; zvýšenie miery renovácie budov na zlepšenie energetickej účinnosti bývania; poskytovanie dodatočných finančných zdrojov miestnej úrovni zefektívnením postupov pre prístup k financovaniu EÚ a tiež začlenenie dopravnej chudoby a energetickej chudoby do všetkých politických opatrení súvisiacich s energetikou.
Predseda Stálej skupiny EHSV pre energetiku Andrés Barceló Delgado pripomenul, že kľúčovou otázkou zostáva prístup k základným energetickým službám a produktom.
„Energia je základným stavebným kameňom našej spoločnosti a nemožno s ňou zaobchádzať ako s akoukoľvek inou komoditou. Tvorcovia politiky by mali brať do úvahy skutočnosť, že energetika je verejná služba a nadchádzajúci redizajn trhu s elektrinou musí na jednej strane zaručiť udržateľné a spoľahlivé dodávky a na druhej strane právo na energiu pre občanov," vysvetlil Delgado.