Návrh Bezpečnostnej stratégie SR v utorok odsúhlasil Výbor Národnej rady (NR) SR pre európske záležitosti aj Zahraničný výbor NR SR. Odsúhlasenie bezpečnostnej stratégie ocenil na sociálnej sieti minister zahraničných vecí Ivan Korčok, ktorý sa na výboroch zúčastnil ako predkladateľ návrhu. Poslancov vyzval, aby prekonali stranícke rozpory. Poznamenal, že ak nebudeme doma jednotní, nepomôže žiadny silný partner. „Potešilo ma, že poslanci do veľkej miery vypočuli moju prosbu a výzvu, proti dokumentu hlasoval jediný poslanec vo výbore pre európske záležitosti. V zahraničnom výbore nebol proti nikto," komentoval.
Bezpečnostná stratégia SR konštatuje, že globálna bezpečnosť sa vo viacerých ohľadoch zhoršila, čo má priamy dosah na bezpečnosť a odolnosť SR. Hrozby a výzvy, ktorým čelíme, sú čoraz zložitejšie, previazanejšie, bezprostrednejšie a majú väčšie dôsledky na našu bezpečnosť. Dokument pomenúva aktuálne hrozby a oblasti, ktorým sa treba na udržanie bezpečnosti venovať.
Naď ocenil schválenie bezpečnostnej a obrannej stratégie, Gajdoš má výhrady
Obranná stratégia SR určuje základné prístupy Slovenska k zabezpečovaniu svojej obrany. Okrem nadväznosti na novú Bezpečnostnú stratégiu SR definuje konkrétne a aktuálne východiská obrannej politiky, jej ciele, spôsoby a nástroje ich napĺňania. SR v nej deklaruje zodpovednosť za vlastnú obranu. V rámci kolektívnej obrany označuje ako najúčinnejší spôsob členstvo v NATO. Predchádzajúci vládny kabinet schválil Obrannú stratégiu SR a Bezpečnostnú stratégiu SR jednohlasne v októbri 2017. Do Národnej rady SR dokumenty neboli predložené, preto ich Slovensko definitívne neodobrilo. Posledné parlamentom schválené stratégie sú z roku 2005.