Fakt, že sa včelári stávajú jednými z hlavných ambasádorov boja proti chemickému znečisťovaniu poľnohospodárskej krajiny, nie je prekvapujúci. Včelárstvo je špecifickým segmentom poľnohospodárskej výroby. Predseda Slovenského zväzu včelárov (SZV) Milan Rusnák sa vyjadril, že má vážne obavy, ako to napokon dopadne s návrhom na zníženie používania pesticídov v poľnohospodárstve Európskej únie.

Udržateľná ochrana rastlín

Návrh pripravila Európska komisia a má posilniť stratégiu Únie približovať sa ekologicky neutrálnej poľnohospodárskej produkcii. Ak sa návrh schváli, výsledkom bude nariadenie Európskeho parlamentu a rady o udržateľnom používaní prípravkov na ochranu rastlín.

Okrem 50-percentného zníženia spotreby chemických pesticídov v Európskej únii a z nej vyplývajúcich rizík do roku 2030 návrh počíta takisto s nahrádzaním najnebezpečnejších pesticídov biologickými alternatívami a s precíznejším monitoringom používania pesticídov. Návrh napokon pripúšťa 35-percentné zníženie spotreby nebezpečných pesticídov ako minimálny cieľ pre jednotlivé štáty, čo je relevantná informácia predovšetkým pre krajiny, ktoré majú nižšiu mieru používania pesticídov.

Návrh o obmedzení pesticídov je naviazaný na Spoločnú poľnohospodársku politiku EÚ, v rámci ktorej krajiny vypracovávali vlastné strategické plány dotácií pre agrosektor.

Predseda SZV M. Rusnák exkluzívne pre TREND uviedol, že včelári poslali ministrovi pôdohospodárstva a ministrovi životného prostredia oficiálny list. Chceli to stihnúť ešte predtým, ako sa počas druhej decembrovej nedele začne zasadnutie Rady Európskej únie venované poľnohospodárskym otázkam. V texte sa totiž zračia obavy včelárov z toho, že schvaľovanie nového nariadenia môže byť na základe výhrad viacerých krajín pozastavené a následne odložené.

Včelári sa búria

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa