Europarlament má v polovici septembra prerokúvať európsku smernicu o autorskom práve, u ktorej ale nie je isté, či sa v nej presadí aj tento finančná požiadavka. V júli sa pre neho medzi europoslancami nenašiel dostatok podpory.

Spor sa vedie najmä o článok 11, ktorý má vydavateľom umožniť vyžadovať poplatok za samotný odkaz alebo náhľad na článok na internetových platformách. V praxi ide o to, že platformy typu Google News, Facebook, Wikipédia a Twitter sa majú podeliť o zisky, ktoré im z toho vďaka reklamy plynú.

Platformy sa tomu bránia, rovnako akoto kritizujú niektoré politické subjekty, napríklad pirátske strany, ktoré tvrdia, že obhajujú slobodu internetu.

Otázka prežitia novinárov

Z iniciatívy vojnového spravodajcu francúzskej tlačovej agentúry AFP Sammyho Ketza, ktorý pôsobí na Blízkom východe, vznikla petícia vyzývajúca k zachovaniu článku 11 v smernici.

Ide podľa neho o otázku prežitia nezávislých médií v Európe, ktorým tak budú potvrdené vlastnícke práva na tvorbu umiestnenú na internete. Bez tohto článku by novinári de facto ďalej pracovali pre spomínané platformy zadarmo, anonymne a bez akéhokoľvek uznania.

Pod výzvu sa podpísalo 103 novinárov z 27 európskych krajín, medzi ktorými je niekoľko nositeľov národných i medzinárodných novinárskych ocenení.

Chýbajú financie 

„Za viac ako 40 rokov v novinárskej brandži som bol svedkom, ako počet novinárov na mieste, kde sa niečo deje, postupne klesá. Rastú pritom riziká, ktoré novinárov môžu stáť život. Stali sme sa terčmi a naše výjazdy stojí čoraz viac peňazí,“ napísal S. Ketz.

„Časy, kedy nám stačila bunda, tričko a vo vrecku nejaký doklad, sú už dávno preč. Teraz potrebujete nepriestrelnú vestu, pancierované autá, niekedy aj osobný strážca a tiež poistenie. Kto všetko toto platí? Médiá. A platia veľa,“ pokračoval S. Ketz .

„Veľa priateľov skončilo s novinárčinou, pretože ich vydavateľstvo buď skrachovalo, alebo im už nebolo schopné platiť,“ dodal.