S ekonomickým argumentom, prečo je členstvo Slovenska v spolku krajín Západu výhodné, prišla nedávno francúzska centrálna banka, upozornili analytici UniCredit Bank. Francúzski ekonómovia skúmali, ako veľmi jednotlivým krajinám pomáha to, že sú súčasťou Európskej únie.
Nepozerali sa však na toky eurofondov zo spoločného rozpočtu, ale na vplyv členstva na vzájomný zahraničný obchod a tým aj na miestny ekonomický výkon a príjmy. „Maďarsko, Slovensko, Slovinsko a Česká republika sa systematicky umiestňujú na najvyšších priečkach zoznamu krajín, ktoré by z rozpadu EÚ utrpeli najviac,“ vypočítali T. Mayer, V. Vicard a S. Zignago.
Ich výsledky ukazuje pravá mapa dole, ktorá uvádza prínos členstva v Únii v percentách HDP. Pre Slovensko to má byť 12 až 15 percent HDP. Pre susedné Maďarsko až 14-18 percent (presné čísla v štúdii na s. 25).
Najviac profituje stredná a východná Európa Zdroj: Banque de France, The Cost of Non-Europe, Revisited, s. 3
Na porovnanie, slovenskí ekonómovia z ministerstva financií pred časom prišli s odhadom, že členstvo SR v eurozóne (nad rámec členstva v EÚ) krajine pod Tatrami ekonomicky pomohlo až o desať percent. Efekt celej európskej integrácie im vyšiel až zhruba dvojnásobný.
Francúzski ekonómovia vo svojich odhadoch vychádzajú z toho, ako veľmi sú jednotlivé členské krajiny na Úniu obchodne nadviazané v porovnaní s tým, akú nadviazanosť by indikovala ich čistá geografická blízkosť. A ako veľký prínos pre ekonomiku z tejto vzájomnej obchodnej výmeny nad rámec geografie vyplýva.
Vedci sa pozreli na dva scenáre: v jednom by krajiny pri neexistujúcej Únii obchodovali len podľa základných pravidiel Svetovej obchodnej organizácie, v druhom by medzi nimi existovala bežná obchodná dohoda. V druhom by vyšli straty o niečo nižšie ako v prvom: blízko dolnej hranice intervalov uvádzaných vyššie.
Malá a otvorená slovenská ekonomika je na ostatné krajiny EÚ nadviazaná výnimočne. Ako týždenník TREND uviedol už pred časom, Slovensko je v pomere vývozov a dovozov tovarov, ale aj služieb do a z krajín Únie k ročnému výkonu hospodárstva dokonca zo všetkých členských štátov najvyššie.
Zahraničný obchod s EÚ je pre Slovensko najdôležitejší Zdroj: TREND 13/2018