Štáty EÚ reagovali na ruskú inváziu Ukrajiny investíciami do zbrojného priemyslu, ktoré by mali posilniť obranyschopnosť kontinentu. Reportáž portálu Euractiv podotýka, že realita trhu rozvoj zbrojného priemyslu vážne ohrozuje.

„Väčšina surovín, z ktorých sa vojenské produkty vyrábajú sa v EÚ neťaží buď vôbec, alebo len minimálne,“ povedal Jiří Hynek, prezident Asociácie obranného a bezpečnostného priemyslu ČR. Kľúčové suroviny musí EÚ dovážať, najmä z Afriky a Ázie. Podľa J. Hyneka dnes na trhu chýbajú takmer všetky suroviny na výrobu obalov, chemikálie, syntetická guma a celulóza, z ktorej sa vyrába pušný prach. „Syntetického kaučuku je nedostatok a jeho ceny sú astronomické,“ povedal Hynek.

„Nepriestrelné vesty, po ktorých je dnes veľký dopyt, by sme tu nedokázali vyrábať bez surovín z Ázie, najmä z Číny. Niektorí výrobcovia už priamo presunuli továrne,“ dodal J. Hynek.

Taliansko, ktoré je v popredí európskeho zbrojného priemyslu, trpí vysokými cenami. Krajina dovážala niekoľko surovín, napríklad hliník, platinu, paládium a rádium z Ruska, teraz musí hľadať nových dodávateľov.

„Cena ocele vyskočila zo 700 eur za tonu na 3 500 eur, kilo hliníka stálo 5 eur, teraz stojí 15,“ povedal pre Euractiv Paolo Può, prezident lodenice Cantiere Navale Vittoria. Firma momentálne žiada taliansku vládu, s ktorou má uzavretú väčšinu svojich zákaziek, o prehodnotenie zmlúv.

Menej trpia firmy, ktoré sa na nedostatky pripravili. „Čo sa týka surovín, podnikli sme ochranné opatrenia,“ povedal Euractiv-u hovorca najväčšej nemeckej zbrojovky Rheinmetall, ktorá naplnila sklady zásobami hliníka, plastov, elektronických súčiastok a polovodičov. „Problémy so zásobovaním by sme v strednom časovom horizonte nemali mať.“

Francúzsky zbrojný priemysel mal problémy s nedostatkom polovodičov už pred vojnou, v Grécku chýbajú vzácne zeminy. Španielsko a Bulharsko sú zatiaľ, paradoxne, neovplyvnené.

Dáta o nedostatkoch surovín sú často nedostupné, keďže ide o citlivé bezpečnostné informácie. Ako však podotýka Euractiv, pokiaľ nebude investície do zbrojného priemyslu sprevádzať rozšírenie ťažby kľúčových surovín, Európa bude naďalej závislá na dovoze z tretích krajín.

Ďalšie dôležité správy

WA 6 Soul - Na snímke juhokórejskej spoločnosti Hanwha Defense sú samohybné húfnice K9. Poľsko podpísalo zmluvy s dvoma juhokórejskými zbrojnými spoločnosťami na dodávku tankov K2 a samohybných húfnic K9 v hodnote 5,7 miliárd dolárov (5,7 miliárd eur). Oznámila to v sobotu 27. augusta 2022 kórejská agentúra Jonhap. FOTO TASR/Jonhap 


 Arms exports to Poland
This photo, provided by Hanwha Defense Co., shows K9 self-propelled howitzers. Hyundai Rotem and Hanwha Defense signed deals totaling US$5.
Neprehliadnite

Východoeurópske zbrojovky zažívajú vďaka Ukrajine boom. V Česku hovoria o 30-ročnej vzpruhe