Európske krajiny sa čoraz viac obracajú priamo na svojich občanov, aby nešli cestou drahých pôžičiek z bánk, ale financovali svoje potreby inak. Taliansko, Belgicko a Portugalsko vydali tento rok domácnostiam dlhopisy v hodnote približne 60 miliárd eur, čo je nárast z 26 miliárd v minulom roku. Sporitelia tak môžu využívať výhodu vyšších výnosov, ktoré ponúkajú vlády, informuje Financial Times.

Banky totiž v poslednom čase enormne zvýšili úrokové sadzby pri pôžičkách, no na vkladoch sadzby až tak nerástli. Analytici poznamenávajú, že boom štátnych dlhopisov poskytuje občanom bezpečné miesto na uloženie úspor. Špecialista pre Európu, Blízky východ a Afriku spoločnosti S&P Global Ratings Frank Gill očakáva, že európske krajiny zintenzívnia vydávanie dlhopisov zameraných na retailových investorov. „Komerčné banky sa zjavne veľmi zdráhali preniesť vyššie úrokové sadzby na vkladateľov a spoliehajú sa na spokojnosť zákazníkov, že nezoberú svoje peniaze inam,“ dodáva Frank Gill. Predpokladá však, že komerčné banky sa čoskoro začnú brániť uvedením nových produktov spojených s výnosmi dlhodobých dlhopisov.

Vlády „reagujú na veľký maloobchodný dopyt“, hovorí šéfka európskej stratégie sadzieb v BNP Paribas Camille de Courcelová, pričom podľa nej takisto diverzifikujú svoje vlastné investorské základne a v mnohých prípadoch využívajú lacnejší spôsob krytia dlhov. „Maloobchodné emisie im umožňujú umiestniť veľký objem peňazí naraz bez toho, aby museli ísť na trh. Vyhýbajú sa tiež poplatkom, ktoré by platili bankám,“ hovorí C. de Courcelová.

Taliansko vydáva dlhopisy špecificky zamerané na individuálnych sporiteľov už viac ako desať rokov, pričom prvý „BTP Italia“ bol vydaný v roku 2012. V októbri sa vracia na trh s druhým predajom svojho dlhopisu „BTP Valore“ zameraného na maloobchod vo výške 18 miliárd eur. Analytici tvrdia, že hlavným dôvodom talianskeho programu retailových dlhopisov je diverzifikácia vládneho financovania. Portugalsko do júla zvýšilo objem dlhu predaného retailovým investorom o 11 miliárd eur. Grécko otvorilo minulý týždeň aukciu dlhopisov priamo pre občanov po prvý raz od roku 2021, čím získalo 187 miliónov eur, pričom upisovanie bolo obmedzené na 15-tisíc eur na osobu.

Okrem vyšších výnosov ako má väčšina bánk, ponúkajú vlády aj daňové stimuly pre občanov, ktorí kupujú ich dlhy. Štátne dlhopisy Talianska a Belgicka sú zdaňované približne polovičnou sadzbou v porovnaní s ostatnými sporiacimi a investičnými produktmi. Grécke dlhopisy boli vydané bez dane. „Čo sa týka spôsobu financovania, je to jasná výhra,,“ povedal vedúci stratégie sadzieb v Rabobank Richard McGuire. „A zároveň môžete dosiahnuť politické víťazstvo tým, že prinútite banky, aby zaviedli vyššie sadzby pri úsporách.“

Ďalšie dôležité správy

Niečo ako ranná šálka kávy.
Neprehliadnite

Taliani sú fascinovaní revolúciou v úrokových sadzbách. Vo veľkom skupujú štátne dlhopisy