Čína dominuje dodávateľským reťazcom čistej energie a má dostatok výrobných kapacít na uspokojenie globálneho dopytu na väčšine trhu so solárnou energiou do roku 2030, píše Bloomberg.

Ale v čase, keď Spojené štáty a Európa dekarbonizujú svoje ekonomiky, západné štáty sa usilujú postupne pokryť vlastné potreby výstavbou nových podnikov na výrobu fotovoltických panelov a batériových úložísk. Nebude to však ani jednoduché, ani lacné.

Z analýzy BloombergNEF vyplýva, že výstavba tovární na výrobu solárnych panelov batérií batérií v takom rozsahu, aby Európa v roku 2030 bude starý kontinent stáť takmer 150 miliárd eur a Spojené štáty 113 miliárd dolárov. „Západné vlády s cieľom rozšíriť výrobu čistej energie šermujú dotáciami a protekcionizmom,“ uviedol analytik BNEF Antoine Vagneur-Jones. „Predbiehanie sa v lokalizácii môže viesť k diverzifikácii dodávok kritických produktov, ale zároveň predstavuje bolestný odklon od ničím nespútaného voľného obchodu posledných rokov,“ dodal.

Čína do čistých energií investovala celé roky prostredníctvom výhodných úverov, bezplatného prenájmu pozemkov, lacnej energie a iných dotácií, pričom sa jej podarilo vybudovať najintegrovanejšie a najefektívnejšie dodávateľské reťazce čistej energie. V krajine sa nachádza 90 percent výrobných kapacít pre šesť najdôležitejších súčastí fotovoltických panelov a batériových úložísk, ako aj 75 percent výrobných kapacít ďalších komponentov.

Ďalšie dôležité správy

Si Ťin-pching: Konflikt medzi krajinami nie je v záujme žiadnej zo strán
Neprehliadnite

Peking má ambíciu ekonomicky prekonať Spojené štáty. Skôr ako v roku 2060 sa to však nestane