Európske jednorožce majú od vyhynutia ďaleko

Spoluzakladateľ streamovacej služby Spotify Daniel Ek Zdroj: SITA/AP

Londýnska investičná spoločnosť GP Bullhound dala ešte pred britským referendom odporcom brexitu ďalší argument, že izolácia od Európy by veľa dobrého nepriniesla. Práve vo Veľkej Británii podľa ich najnovšej štúdie vlani evidovali viac ako tretinu európskych technologických jednorožcov, z ktorých mnohé sa vyvíjajú a fungujú na celoeurópskej i celosvetovej úrovni.

Investoval do nich Richard Branson

Analytici z GP Bullhound ich v Európe za rok 2015 napočítali 40, rok predtým len 30. Z 13 nováčikov bolo pritom z Veľkej Británie 8. Celkovo Briti zaznamenali 17 jednorožcov s kumulatívnou hodnotou 40,4 miliardy dolárov.

Európske jednorožce majú od vyhynutia ďaleko

Do TransferWise vstúpil slávny investor Richard Branson Zdroj: SITA / AP

Spomenieme napríklad módny e-shop Asos, Estóncami založený start-up na prevody peňazí TransferWise, do ktorého investoval aj Richard Branson a na reality orientovaný web Zoopla. Z nováčikov má napríklad šancu výraznejšie rásť start-up Blippar, zaoberajúci sa rozšírenou realitou.

Na druhom mieste, pre mnohých možno nečakane, skončilo Švédsko, ktoré hostí a vyvíja 6 jednorožcov, no medzi nimi sú aj giganti ako Skype či Spotify. O tretiu priečku sa delí Nemecko s Ruskom, v počte 4 jednorožce, no tie nemecké majú spolu vyššiu kumulatívnu hodnotu.

Kolos z Berlína

Z nemeckých jednorožcov raketovú dráhu za vlaňajší rok zaznamenal berlínsky kolos Rocket Internet zastrešujúci úspešné online start-upy, ktorého hodnota osciluje okolo úrovne 8 miliárd dolárov, čo je len o niečo menej ako hodnota Skype a Spotify. A to je na nováčika poriadny úspech. Rocket Internet za sebou nechal aj zaužívané značky, akými sú nemecký internetový obchod s módou Zalando a ruské internetové giganty Ulmart (na štýl Amazon) a Yandex (na štýl Google).  

Smutnou kapitolou týchto nádejných firiem je to, že niektoré stále nedokážu generovať zisk, napríklad aj Spotify, britský systém P2P pôžičiek Funding Circle, ale aj známi Fíni Rovio, ktorí stoja za úspechom Angry Birds.

Opačným extrémom krajiny tisícich jazier je Supercell, výrobca hier pre mobilné zariadenia. Ten má podľa expertov z GP Bullhound šancu stať sa prvým európskym „decacornom,“ technologickou firmou, ktorej hodnota presiahne 10 miliárd eur. Supercell, ktorý vyvinul hry Clash of Clans, Boom Beach či Hay Day dosiahol za vlaňajší rok nárast tržieb o vyše tretinu na 2,11 miliardy eur a investori si jeho hospodárske výsledky nevedia vynachváliť.

Keď chýba strach

Samozrejme, že európske jednorožce v porovnaní so svetovými gigantmi zatiaľ veľa vody nenamútia. Keď porovnáme trhovú hodnotu všetkých európskych jednorožcov dokopy, dostaneme sumu 120 miliárd dolárov. Trhová kapitalizácia Facebooku je pritom takmer trikrát vyššia.

Aj preto Manish Madhvani, manažér GP Bullhound v správe k ich rebríčku uviedol: „Najbližšou výzvou pre Európu je posunúť týchto jednorožcov na vyššiu úroveň. Na to, aby sa stali skutočne konkurencieschopnými však potrebujeme skúmať, ako tie mimoeurópske dokázali v pomerne rýchlom čase dosiahnuť hodnotu 10 a 100 miliárd dolárov.“

Podľa M. Madhvaniho a aj ďalších analytikov však treba do úvahy brať aj to, či deklarovaný rast technologických start-upov nie je hnaný umelým dopingom. Známy investor Bill Gurley, ktorý v minulosti podporil jednorožcov ako Uber či Snapchat už niekoľkokrát varoval, že „v Silicon Valley chýba akýkoľvek strach.“ Práve strach by mohol fungovať ako brzda nafukovania ďalšej bubliny, ktorej spľasnutie by tvrdo doľahlo na start-upové nádeje.