Maďarsko investovalo do rozhľadní, ktoré majú slúžiť na pozorovanie dropa veľkého. Majú však jeden háčik. Výška niektorých z nich nedosahuje ani dva metre
Vysoké rozhľadne vraj neboli cieľom
Na trpasličích rozhľadniach sa zabávajú aj samotní Maďari, ktorí ich fotografie zdieľajú prostredníctvom sociálnych sietí. Maďarský portál kecsup.hu v tejto veci oslovil riaditeľstvo národného parku Kiskunság, ktoré tvrdí, že stavby sú súčasťou náučného chodníka. Rozhľadní je dohromady päť, pričom dve z nich dosahujú maximálnu výšku dvoch metrov a ďalšie tri merajú štyri metre.
Výstavba bola podľa maďarských médií financovaná z únijných aj domácich zdrojov v rámci takzvaného LIFE projektu, ktorého cieľom je ochrana dropa veľkého. Z celkovej sumy tvorili zdroje EÚ až 75 percent. Aké číslo však dosahovala konečná suma za rozhľadne, sa médiám zistiť nepodarilo.
„Vzhľadom na to, že sme v nížinnom prostredí, cieľom nebolo stavať vysoké rozhľadne. V prípade dvoch rozhľadní bolo naším cieľom konkrétne vyhovieť väčším skupinám a urobiť ich bezbariérovými (vedú k nim rampy namiesto schodov). Tieto dve dolné vyhliadky sú blízko Kunszentmiklós a Bugyi, takže ich môžu navštíviť aj skupiny miestnych materských a základných škôl. Prevýšenie 1,5 až dva metre stačí na rozhliadnutie sa po rovinatom teréne,“ vyjadril sa národný park.
Uprostred ničoho
Spomínané rozhľadne však nie sú jedinými maďarskými objektami, ktoré vzbudzujú pozornosť. Český portál novinky.cz upozorňuje aj na 50 metrov dlhý drevený „chodník v korunách stromov“ postavený za zhruba 160-tisíc eur z eurofondov. Okolitý les bol ale vyrúbaný a drevený chodník tak stojí uprostred ničoho. „Projekt si nevyžadoval, aby bol okolo chodníka les," argumentoval starosta obce Nyírmártonfalva z vládnej strany FIDESZ.
ČTK ešte v marci upozornila na to, že sa drevený objekt nemôže pýšiť ani prílišnou kvalitou. Konštrukcia z borovicového dreva nie je lakovaná a je vystavená poveternostným vplyvom. Okrem toho, toalety, ktoré sa nachádzajú v blízkosti atrakcie, sú hotové iba zvonku.
K drevenému chodníku sa vyjadril aj maďarský poslanec Ákos Hadházy, ktorý je známy svojím bojom proti korupcii. „V posledných rokoch som sa snažil prezentovať miesta, ktoré názorným spôsobom ukazujú otrasné organizované krádeže peňazí EÚ za posledných desať rokov. Verím, že len ťažko nájdeme krajšie, symbolickejšie miesto,“ povedal na margo chodníka uprostred ničoho.