Uprostred prudkého poklesu cien kancelárskych priestorov a ostatných nehnuteľností panujú obavy investorov, či budú veritelia zaťažení úvermi schopní zvládať riziko. Európske banky poskytli približne 1,4 bilióna eur na úveroch v problémovom odvetví komerčných nehnuteľností.
Stredobodom záujmu sa stali najmä banky v Nemecku, pretože na trhu s nehnuteľnosťami nastal najhorší prepad za posledné desaťročia. Vyznačuje sa platobnou neschopnosťou, zastavenou výstavbou a zmrazením obchodov, píše Reuters. Ceny komerčných nehnuteľností klesli podľa bankovej asociácie VDP v roku 2023 o 10,2 percenta.
Realitný sektor predstavuje zhruba pätinu produkcie Nemecka, pričom nízke úrokové sadzby ťahali do nehnuteľností miliardy eur. Vyššie úrokové sadzby a rastúce náklady na prevádzku budovy však priviedli niektorých developerov do platobnej neschopnosti, keďže bankové financovanie je obmedzené.
Medzi najväčších európskych poskytovateľov úverov na komerčné nehnuteľnosti však nepatria nemecké banky, ale francúzske a holandské. Na čele rebríčka sú podľa Európskeho orgánu pre bankovníctvo (EBA) Rabobank a BNP Paribas.
Odborníci tvrdia, že ceny nehnuteľností budú ďalej klesať. Majitelia nie sú ochotní predávať za znížené ceny a správcovia aktív pomaly prehodnocujú svoje držby. „Zvrat trendu cien nehnuteľností nie je zatiaľ v dohľade, a to aj napriek častým verejným špekuláciám. Situácia bude zatiaľ zložitá aj v roku 2024,“ uviedol výkonný riaditeľ VDP Jens Tolckmitt.
Mnohé realitné spoločnosti v Nemecku však dúfajú v obrat v polovici tohto roka, zatiaľ čo iní predpovedajú zhoršovanie situácie až do roku 2025.
ECB v novembri varovala, že pokles nehnuteľností môže trvať roky, hoci uviedla, že sektor nie je dostatočne veľký na to, aby vytvoril systémové riziko pre veriteľov. Medzinárodný menový fond uviedol, že menšie a regionálne banky, najmä v Spojených štátoch, ako aj nebankoví finanční sprostredkovatelia s vysokou expozíciou v oblasti nehnuteľností, môžu čeliť problémom.