Americké trhy boli v pondelok kvôli sviatku dňa Martina Luthera Kinga zatvorené, s akciami sa v USA neobchodovalo.
Tento týždeň hospodárske výsledky reportujú aerolinky United Airlines aj American Airlines a ďalšie významné spoločnosti ako United Health, Netflix či Procter & Gamble. Reportovať výsledky hospodárenia bude aj výrobca zariadení na výrobu čipov ASML.
Obchodovanie na akciových trhoch v západnej Európe skončilo v pondelok v zelených číslach.
Index STOXX Europe 600 stúpol o 0,7 percenta na 484,51 bodu, britský FTSE 100 sa zvýšil o 0,9 percenta na 7 611,23 bodu, nemecký DAX uzavrel so ziskom 0,32 percenta na 15 933,72 bodu a francúzsky CAC 40 spevnil o 0,82 percenta na 7 201,64 bodu.
Dôležité udalosti na európskych trhoch:
Produkcia továrne Volkswagen v čínskom meste Tian-jin, ktorú spoločnosť vlastní v rámci spoločného podniku s FAW Group, zostáva pozastavená kvôli nedostatku súčiastok od dodávateľov a testov na covid-19 pre zamestnancov, uviedla podľa Bloombergu hovorkyňa spoločnosti. Produkcia je pozastavená už od 10. januára.
Akcie britského giganta, výrobcu potravín a spotrebného tovaru Unilever výrazne klesli o sedem percent, keď spoločnosť GlaxoSmithKline (GSK) potvrdila, že odmietla ponuku na prevzatie ich divízie produktov zdravotnej starostlivosti vo výške 50 miliárd GBP (68 miliárd dolárov).
GSK uviedla, že Unilever jej predložil celkom tri ponuky na prevzatie, firma ich ale odmietla ako príliš nízke. Zdroje agentúry Bloomberg a denníka Financial Times tvrdia, že Unilever je ochotný cenu ešte zvýšiť, v hre je suma viac ako 60 miliárd libier. Išlo by tak o jednu z najväčších transakcií svojho druhu. Akcie GSK rástli o štyri percentá.
Predseda správnej rady švajčiarskej bankovej skupiny Credit Suisse António Horta-Osório kvôli porušeniu pravidiel karantény v čase pandémie choroby covid-19 s okamžitou platnosťou rezignoval. Vo funkcii bol deväť mesiacov. Banka vo vyhlásení uviedla, že Horta-Osório odišiel na základe interného vyšetrovania, vo funkcii ho nahradí Axel Lehmann.
Moskovský súd nariadil spoločnosti Google zaplatiť pokutu štyri milióny rubľov za to, že neodstránila prístup k obsahu, ktorý je v Rusku zakázaný. Je to ďalšia z rady pokút, ktorú americký technologický gigant v Rusku dostal, uviedla v pondelok agentúra Reuters.
Francúzskej automobilke Renault minulý rok v celom svete klesol predaj o 4,5 percenta na menej ako 2,7 milióna osobných vozidiel. Na vine sú hlavne problémy s dodávkami čipov, uviedla v pondelok firma. Minulý rok tak bol tretí v rade, keď Renaultu klesol predaj.
Americká spoločnosť Eastman Chemical plánuje investovať vo Francúzsku až miliardu dolárov do výstavby najväčšieho závodu na molekulárnu recykláciu plastov na svete. Chce tak pomôcť znížiť spotrebu fosílnych palív. Investícia má necelé tri mesiace pred prezidentskými voľbami posilniť prestíž prezidenta Emmanuela Macrona, uviedla agentúra Bloomberg.
Ruská štátna plynárenská spoločnosť Gazprom si na február zatiaľ nezarezervovala žiadnu kapacitu na vývoz zemného plynu do Európy prostredníctvom plynovodu Jamal. Informovala o tom v pondelok agentúra Reuters. Gazprom tiež oznámil, že export ruského plynu prostredníctvom plynovodov zatiaľ v januári vykazuje medziročný pokles o 41 percent.
77 percent generálnych riaditeľov svetových firiem predpovedá pre tento rok zlepšenie stavu globálnej ekonomiky, zatiaľ čo 15 percent očakáva zhoršenie podmienok. Optimizmus tak dosiahol desaťročné maximum. Vyplýva to z výsledkov 25. ročníka globálneho prieskumu názorov generálnych riaditeľov, ktorý spoločnosť PwC uskutočnila medzi 4 446 generálnymi riaditeľmi v 89 krajinách.
Oživenie globálneho trhu práce potrvá dlhšie, než sa pôvodne predpokladalo, a nezamestnanosť zostane nad úrovňou z obdobia pred pandémiou najmenej do roku 2023. Dôvodom je neistota ohľadom ďalšieho vývoja a trvania pandémie. Vyplýva to zo správy, ktorú v pondelok zverejnila Medzinárodná organizácia práce.
Čínska ekonomika minulý rok vzrástla o 8,1 percenta, najviac za desať rokov. Dôvera firiem aj spotrebiteľov sa zotavila po slabom raste, za ktorým bola pandémia covid-19. V štvrtom štvrťroku 2021 však tempo rastu kleslo v dôsledku slabej spotreby a aj kvôli poklesu na trhu s nehnuteľnosťami, oznámil v pondelok čínsky štatistický úrad. Správa tak naznačuje, že druhá najväčšia ekonomika sveta bude potrebovať väčšiu politickú podporu. Cieľom vlády je udržať ročné tempo rastu nad šiestimi percentami.