Trhom dlhé roky dominovali americké akcie, ktoré ťahala nahor sila technologických gigantov a stabilný ekonomický rast USA. Nárast neistoty súvisiacej s obchodnou politikou prezidenta Donalda Trumpa a vládnymi škrtmi následne spochybnil fenomén „americkej výnimočnosti“. Úspech amerických akcií tak prebrali európske.
Paneurópsky index Stoxx 600 v marci prekonal americký S&P 500 o takmer 17 percentuálnych bodov v dolárovom vyjadrení, čo predstavuje rekordnú výkonnosť. Tento prekvapivý vývoj, ktorý je v rozpore s očakávaniami, že Trumpova politika „America First“ posilní skôr USA, vyvoláva otázky, či ide o začiatok trvalej zmeny, alebo len o krátkodobý výkyv, uvádza Bloomberg.
Európske akcie lákali investorov najmä nízkymi valuáciami po rokoch slabšej výkonnosti. Situáciu zlepšili rozpočtové plány Nemecka, ktoré podporili optimizmus ohľadom hospodárskeho rastu a firemných ziskov. „Čakali sme na túto zmenu sentimentu veľmi dlho,“ povedal portfólio manažér v Harris Associates Daniel Nicholas. „Európske spoločnosti boli nesprávne oceňované.“
Plány Nemecka na zvýšenie výdavkov na obranu a infraštruktúru zmenili investičné prostredie. Bank of America v marcovom prieskume manažérov fondov zistila, že držitelia akcií v Európe prevažovali (39 percent), čo je najvyššia hodnota za takmer štyri roky. Najväčším víťazom je Nemecko, kde index DAX vzrástol o 13 percent a burzovo obchodované fondy (ETF) zaznamenali výrazný prílev kapitálu.

Obchodný model Wall Street sa rozpadol. Dolár ako kráľ mien to má nahnuté
„Rast môže pokračovať ešte niekoľko mesiacov. V troj- až šesťmesačnom horizonte je Európa atraktívna,“ uviedol vedúci investičného inštitútu BlackRock Jean Boivin.
V kurze je najmä obrana. Akcie nemeckého výrobcu munície Rheinmetall zaznamenali najvýraznejší nárast; tento rok vyskočili o viac než 100 percent a francúzska spoločnosť Thales vzrástla o 80 percent. Z britských firiem si BAE Systems a Rolls-Royce Holdings pripísali 36 percent od začiatku roka. Kôš obranných titulov sledovaný Goldman Sachs vzrástol tento rok už o 70 percent.
Investori teraz platia za tieto akcie 100-percentnú prémiu oproti širšiemu trhu, keďže očakávajú, že európske zbrojné výdavky zvýšia ich zisky. Rastúci je aj dopyt po stavebných materiáloch, energetickej infraštruktúre, verejných službách a priemyselných podnikoch. Tradičné európske odvetvia, ako automobilový priemysel a zdravotníctvo, zaostávajú.
Dôvodom rastu európskych trhov je kombinácia priaznivých valuácií, očakávaní vyšších výdavkov na obranu a uvoľnenejšej menovej politiky. Optimizmus tiež priniesli signály o možnom trvalom prímerí v Ukrajine. Podľa analytikov Goldman Sachs by európske akcie mohli v nasledujúcich 12 mesiacoch vzrásť o ďalších päť až šesť percent.

Výpredaj na Wall Street neveští nič dobré. Situáciu nezachraňuje ani taká istota ako dlhopisy
Najnovšie ekonomické dáta naznačujú priestor pre ďalší rast európskej ekonomiky. Agentúra S&P Global zverejnila lepšie než očakávané predbežné indexy nákupných manažérov (PMI). Hoci výrobný sektor zostáva v kontrakcii, pokles v Nemecku bol najmiernejší od septembra 2022. „Niektoré firmy pripísali tento rast silnejšiemu domácemu dopytu a dopĺňaniu zásob zo strany klientov,“ uvádza Euronews.
- V USA rastú obavy zo stagflácie
Slabnúca dôvera amerických spotrebiteľov prehĺbila obavy, že ekonomika USA smeruje k stagflácii. Investori reagovali ústupom k bezpečným aktívam, zatiaľ čo akciové trhy zaznamenali prudký pokles.
„Americké ekonomické údaje len prehlbujú obavy zo stagflácie,“ povedal ekonóm investičnej banky ING James Knightley pre Financial Times. „Vyššia inflácia a spomaľujúca spotreba sú trendy, ktoré pravdepodobne ešte zosilnia Trumpove agresívne opatrenia v oblasti ciel a rozpočtových škrtov.“
Podľa prieskumu Michiganskej univerzity sa spotrebiteľská dôvera v marci prudko prepadla. Američania sa obávajú inflácie, nezamestnanosti a klesajúcich príjmov. Očakávania domácností ohľadom dlhodobej inflácie dosiahli 4,1 percenta, čo je najvyššia úroveň od roku 1993.
Ďalšie dôležité správy
