Čína nedominuje len výrobe batérií do elektromobilov, ale už aj solárnych panelov, ktoré sú veľmi žiadané najmä v Európskej únii. Podľa odborníkov hrozí, že Európa bude na ázijskom štáte ešte viac závislá, píše Index Sme.
Prvú fabriku postavili v Číne už v roku 2002, ale jej súčasná dominancia je podľa energetického analytika Radovana Potočára kombináciou „veľkého rozsahu výroby a nízkych nákladov, ale aj vládnej obchodnej politiky, ktorá sa zameriava na presadzovanie vplyvu Číny vo svete,“ tvrdí pre Index Sme.
Ekonomický analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák dodáva, že „čínska vláda môže v prípade potreby aj súkromnému podniku prikázať, aby sa isté obdobie zameriaval na výrobu jedného konkrétneho produktu.“
Závislosť Európskej únie je už v súčasnosti pomerne vysoká, keďže musí dovážať 14 z 27 kritických surovín a Čína patrí medzi ich hlavných dodávateľov, tvrdí ekonomický portál a dodáva, že suroviny sa ťažia a spracúvajú často za oveľa horších environmentálnych aj ľudskoprávnych podmienok.
Brusel sa snaží vysokú závislosť vyriešiť zákonom o kritických surovinách, ktorý by mal podporiť domácu ťažbu, spracovanie, ale aj recykláciu. Čína však situáciu pozoruje a neotáľa s odpoveďou, uzatvára web.