Európska únia a Británia chcú presadiť, aby bohaté krajiny ukončili dotácie na ťažbu fosílnych palív v zahraničí. Zákaz podpory ťažby ropy, plynu a uhlia prerokujú o mesiac na zasadnutí Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj. Informuje o tom Financial Times.

Snaha Bruselu a Londýna nadväzuje na záväzok niektorých krajín OECD zosúladiť verejné financie s cieľmi parížskej dohody. V nej sa vlády dohodli, že udržia nárast priemernej globálnej teploty výrazne pod dvoma stupňami Celzia v porovnaní s úrovňou pred priemyselnou revolúciou a budú pokračovať v úsilí udržať nárast pod 1,5 stupňa Celzia.

Ukončenie dotácií pre zahraničné projekty upozorní na prevahu domácich dotácií pre ropný a plynárenský priemysel. A to práve v čase, keď sa globálna dohoda o ukončení produkcie fosílnych palív bez zachytenia emisií javí na nadchádzajúcom klimatickom summite OSN COP28 ako čoraz menej pravdepodobná.

Ak by exportné úverové agentúry prestali poskytovať pôžičky a záruky na projekty v oblasti fosílnych palív, bol by to nevyhnutný prvý krok na udržanie medzinárodných klimatických cieľov na dosah, uviedla klimatická analytička pre exportné financovanie v americkej environmentálnej skupine Oil Change International Nina Pusic.

Exportné úverové agentúry krajín OECD vynaložili v rokoch 2018 až 2020 na podporu uhoľných, ropných a plynových projektov odhadom 41 miliárd dolárov ročne. To je takmer päťnásobok sumy, ktorú venovali na podporu čistých energií.

Ďalšie dôležité správy

Jean Pisani-Ferry
Neprehliadnite

EÚ chýbajú peniaze, tvrdí vplyvný francúzsky ekonóm. Klimatické ambície bloku sú ohrozené